523 stelde, het hoofd te bieden en ofschoon hun nuttige werkzaamheid niet eeuwigdurend zal zijn, hebben zij de ontwerpers in Engeland in staat gesteld, hun onverdeelde opmerkzaamheid te wijden aan nieuwe typen, zonder te tobben over veranderingen in bestaande typen, zooals de Duitschers en de Italianen verplicht waren. Zelfs indien de Spitfire en de Hurricane uit den dienst genomen en ver vangen zullen zijn door snellere en meer verwoesting aanrichtende gv.vlgn., zal de verklaring van den minister toch nog waar blijven. Het is onmogelijk, het belang van zijn verklaring te overschatten. Terwijl de Duitschers hebben moeten peuteren en knoeien met hun machines en bepantsering van de Messerschmitts, de Heinkels en de Dorniers, en terwijl zij hun aanvals- tactiek telkens met een bijna wilde opeenvolging moesten veranderen, is de R.A.F. in staat geweest, dit land met slechts enkele typen te verdedigen. Het succes dezer met 8 machinegeweren uitgeruste gv.vlgn. behoort ook thans nog niet tot het verleden. Mj. Elliot heeft in zijn hoedanigheid van vervangend Adjudant-Generaal, Westelijk Commando, onthuld, dat onze gv.vlgn. gedurende de twee top- maanden Augustus en September in staat waren, D. toestellen met een gemiddelde van één per 42 minuten neer te schieten, maar voegde er veel- beteekenend aan toe, dat zelfs deze hooge verhouding niet voldoende was. Toen de Duitschers iedere 40 minuten een vliegtuig verloren, maakten zij in dienzelfden tijd er ook weer één, en daarom moet Engeland zijn productie verdubbelen om de overmacht in de lucht te verkrijgen. Hij zeide, dat het doel was, iedere 20 minuten een vijandelijk vliegtuig naar beneden te halen. Velen beweren dat, zelfs indien deze verhouding van vernietiging zou kunnen worden gehandhaafd, zulks niet meer zou heteekenen dan een gelijken tred houden met de D. productie. De aanmaak van 1 vliegtuig per 20 minuten beteekent 72 per dag en gewoonlijk betrouwbare kenners schatten de D. productie tusschen de 70 en 80 per dag. Maar dit alles doet niets af aan de verplichting, welke Engeland heeft aan de met 8 machinegeweren uitgeruste gevechtsvliegtuigen. Dit is het verhaal hoe zij „geboren" werden Ongeveer vijf jaar geleden bezocht een deskundige van de R.A.F. een vliegtuigfabriek om een dcor den Staf van de Luchtvaart verstrekte geheime opdracht, betreffende een nieuw type één-jpersoons gv.vlg. te bespreken. Het was berekend op een snelheid en bewapening, ver boven hetgeen toen hierover békend was. Zes, of zelfs acht machinegeweren moesten worden ingebouwd, terwijl de snelheid ongeveer 350 mijl per uur moest bedragen. Het moest een antwoord zijn op de horden nieuwe en snelle bws., welke Duitschland bouwde voor zijn tweede poging, de wereld te beheerschen. De schepping van een nieuw type modern vliegtuig is, zooals iedereen weet, een lange en gecompliceerde geschiedenis. Het vereischt vele lange maanden, het ontwerp op het teekenraam te krijgen, het daarna te bouwen en dan te laten vliegen. Een jaar of nog langer moet noodzakelijkerwijze voorbijgaan alvorens het nieuwe gv.vlg. boven het stadium van het proto type kan komen en het stadium van productie wordt misschien niet bereikt dan na twee daaropvolgende jaren. Intusschen waren de bestaande Br. gv.vlgn. in feite langzamer dan de nieuwe D. bws., die reeds op stapel stonden, een gang van zaken die, indien de feiten bekend waren geweest, heel Engeland en enkele andere landen in een paniekstemming zou hebben gebracht. In de werkplaats werd den squadron-leader een één-dekker getoond, welke een groote snelheid kon ontwikkelen en was ontworpen en gebouwd op eigen risico van de firma, de toenmalige „Supermarine Aviation Works" (Vickers)Het was ontworpen voor slechts vier machinegeweren en had een lager prestatievermogen dan de opdracht eischte. Maar het had alle ken merken van een eerste klasse gv.vlg., dat de R.A.F. weer zou plaatsen aan den top, waar zij ook aan het eind van den vorigen oorlog stond. De squadron leader vroeg zich af of het kon worden veranderd en verbeterd. Indien dit zou kunnen, zouden kostbare maanden, ja zelfs jaren kunnen worden uitgespaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 103