525 Zocals te verwachten was van een land in oorlog, werden alle andere beschouwingen over de luchtvaart ondergeschikt gemaakt aan de behoeften der R.A.F. in 1940. Die toestand zal zich waarschijnlijk niet alleen in 1941 voortzettenhet is bijna zeker, dat zij zal worden verscherpt, want wanneer het weer beter wordt, zal de activiteit in de lucht toenemen, daar iedere partij zal trachten, een beslissenden slag te leveren. Voor zoover echter de omstandigheden het toelieten, is de Britsche burgerluchtvaart doorgegaan. Indien zij niet anders had gedaan dan de gedenkwaardige transatlantische vluchten in den zomer tot stand te brengen, zou zij zichzelf reeds gerecht vaardigd hebben, want de aankomst van de eerste Br. vliegboot viel samen met de D. propaganda, die het deed voorkomen alsof Londen door achtereen volgende luchtaanvallen in een ruïne was herschapen, terwijl tevens vele Br. vliegtuigfabrieken en vliegvelden buiten werking zouden zijn gesteld. Indien die berichten in de V.S. geloof hadden gevonden, zouden zij den producent hebben kunnen doen gelooven, dat iedere poging, Engeland materieelen bijstand te verleenen, nutteloos zou zijn. Het afgeloopen jaar kan duidelijk in twee perioden worden verdeeld. Tot Mei hadden we vijf maanden van een „vreedzamen oorlog". Daarna, met den Duitschen aanval op Nederland en België en de doorbraak bij Sedan in Frankrijk, begonnen eindelijk de vijandelijkheden in de lucht eerst ernst te worden. Sedertdien is iedere partij bezig geweest, aan de andere zware slagen toe te brengen. De R.A.F. was verplicht, zijn onvriendelijke attenties tusschen twee tegenstanders te verdeelen, want de deelname van Italië aan den strijd maakte de splitsing noodzakelijk in lange-afstand-hws., die van Engeland uit moesten opereeren en gevechts- en andere vliegtuigen, die het Midden-Oosten tot bases hadden. Ofschoon Br. strijdkrachten verplicht waren, zich zoowel uit Noorwegen als uit Frankrijk terug te trekken, was 1940 in vele opzichten een succesvol jaar voor de R.A.F. Nu, na maanden van hevige dbg- en nachtgevechten, is het moeilijk zich voer te stellen, dat toen het jaar begon, geen der aan het luchtgevecht verbonden problemen kon worden opgelost. Al wat bekend was, was dat Duitschland, dat een voorsprong had van verschillende jaren, een geweldige luchtvloot had gebouwd, die in ieder geval in aantal absoluut superieur was aan de onze. Geen der partijen wist of haar vliegtuigen zouden bewijzen, beter te zijn dan die van den tegenstander, of dat de opleiding op de goede wijze was geschied. Na in den Spaanschen burger oorlog ervaring te hebben opgedaan in moderne luchtgevchten, voelde Duitschland zich zonder twijfel zeker, dat zijn vliegtuigen in staat zouden zijn, de successen te herhalen, welke zij hadden behaald op de Russische toe stellen, die aan de Spaansch-republikeinsche zijde streden. Het is waar, dat er schermutselingen tusschen Messerschmitts 109'S en Hurricane pa- trouille's van de Advanced Air Striking Force van de R.A.F. aan het Westelijk front hadden plaats gehad, maar deze hadden in werkelijkheid niets bewezen. Het Luftwaffe is ook in staat geweest, den tegenstand van Polen met zijn Stuka's te breken, maar omdat de Ju.87B vliegtuigen in één campagne succes hadden gehad, beteekende dit nog niet noodzakelijkerwijze, dat zij even groot succes zouden behalen en even doeltreffend zouden zijn, wanneer zij een onbekende hoeveelheid vliegtuigen van de R.A.F. tegenover zich zouden krijgen. De ontmoetingen gedurende de eerste maanden van 1940 moeten bij de chefs der Duitsche luchtmacht den eersten twijfel hebben doen ontstaan. Zelfs wanneer D. gv.vlgn. en bws. in groote formaties vlogen, werden zij met feillooze regelmatigheid door de met acht machinegeweren uitgeruste Hurricanes neergeschoten, ofschoon deze in het begin slechts in afdeelingen van drie vlogen, en pas later in afdeelingen van zes en twaalf. De echte proeftijd kwam pas na het begin van den slag om Frankrijk. Ofschoon zij een overweldigende numerieke meerderheid bezaten, leden de Duitschers ontzettende verliezen tegen de A.A.S.F. (Advanced Air Striking Force) en tegen de Spitfires en Hurricanes, die van de bases in Zuid-Engeland opereerden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 105