526 Welke twijfel er ook mocht hebben bestaan over de superioriteit der Britsche met 8 machinegeweren uitgeruste gv.vlgn., van dien tijd af was hij verdwenen. Ofschoon misschien niet zoo vlug als enkele der D. gv.vlgn., was het manoeuvreervermogen van de Br. tegenstanders toch te veel voor de Messerschmitts, terwijl ook de stroom van kogels uit hun machinegeweren zoo vernietigend was, dat ieder bekend type vijandelijk vliegtuig zonder moeite werd neergeschoten. Dit was het geval toen het Ministerie van Luchtvaart de handen uit de mouw stak en een geheel nieuw type vliegtuig bouwdedit was de Boulton Paul Defiant. Dit twee-persoonsvliegtuig is een goed, eerlijk en handig gevechtsvliegtuig, maar het is niet het wonder, dat sommigen ervan willen maken. Zijn buitengewoon succes bij de eerste ontmoetingen met de Duitschers moet bijna geheel worden toegeschreven aan het element verrassing. Zij wisten niet, dat wij een gv.vlg. hadden, dat achteruit kon vuren. Wanneer zij een Br. formatie vervolgden, moet het voor hen een groote schok zijn geweest, schijnbaar van nergens naar beneden te worden geschoten. De invoering van de Defiant met zijn uitmuntenden geschuttoren in het midden was een handige zet. Wat ook zijn lot in de toekomst moge zijn, hij heeft zichzelf reeds gerechtvaardigd want hij hielp de Hurricanes en de Spitfires een plaatselijke overmacht in de lucht bevech ten en maakte het zoo mogelijk, dat het groote deel van het Br. expedition- naire leger bij Duinkerken kon ontkomen. Na de capitulatie van Frankrijk hebben wij den vijand in de lucht moeten bevechten, terwijl wij ernstig in het nadeel waren. Terwijl onze bws. lange vluchten moesten maken om vijandelijke doelen te bereiken, was de vijand in staat, ieder vliegveld in N.-Frankrijk en andere bezette gebieden te gebruiken, al naar hij het noodig had. En ofschoon dit waar is, heeft het Bombardement's Commando der R.A.F. toch het beste gegeven wat het geven kon en zonder twijfel Duitschland iedere week een aantal ernstige slagen doen ondergaan. De Britsche politiek t.a.v. de bws. bewees, even juist te zijn als die, gevolgd t.a.v. de gv.vlgn. Onze beslissing viel uit ten voordeele van zware bws. met middelmatige snelheid, maar krachtig en in staat, een zwaren bommenlast over groote afstanden mee te dragen en bovenal uitgerust met een machtigen geschuttoren. Men kan zonder overdrijving volhouden dat deze machtige toren „de angel in de staart" zooals hij weieens wordt genoemd vèr- dragende gevolgen op den oorlog kan hebben. Aan den anderen kant hebben de Duitschers hun hoop gezet op snelle en licht gepantserde bws. De doel treffendheid van onze gv.vlgn. heeft den vijand genoodzaakt, bijna voort durend veranderingen in de bewapening van zijn bws. en gv.vlgn. aan te brengen. Steeds meer bepantsering bleek noodzakelijk, hetgeen weer ster kere motoren noodig maakte, tot op het eind van het jaar de in dienst zijnde typen klaarblijkelijk het hoogtepunt van hun prestatie hadden bereikt, want er was geen plaats meer, noch voor grootere motoren, noch voor zwaar dere bepantsering. Ofschoon bijna alle Britsche vliegtuigen, gv.vlgn. zoowel als bws., aan de verwachtingen hebben beantwoord, zijn er één of twee bijzonder succes vol geweest. Eén, die de speciale aandacht verdient, is de oude Gloster Gladiator-tweedekker, die zoowel in Noorwegen als in het Midden-Oosten een aantal buitengewone overwinningen heeft behaald. Dit toestel heeft zichzelf bijzonder geschikt getoond voor operaties in sterk afwijkende kli maten. Zoowel in de hevige kou van een Noorschen winter als in de groote hitte van Egypte en andere landen in N.-Afrika heeft het inderdaad zeer weinig moeilijkheden opgeleverd. Een ander vliegtuig, dat bijzonder wordt geprezen door hen, die het hebben gevlogen, is de nieuwe Fairey Fulmar, in dienst bij de luchtstrijdkrachten der vloot. Dit is waarschijnlijk het beste marine-vliegtuig ter wereld, ofschoon na het prachtige optreden te Taranto de doeltreffendheid van een vliegtuig als de Fairey Swordfish niet kan worden ontkend, terwijl ook de Blackburn Skua's en Roc's schitterende prestaties hebben geleverd. Taranto heeft duidelijk het belang aangetoond

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 106