527 niet alleen van eigen marine-luchtstrijdkrachtenmaar ook van inrichting van een deel harer toestellen voor het afvuren van torpedo's. De verliezen, die het Duftwaffe bij den slag om Engeland in Augustus en September heeft geleden, hebben Hitier er ongetwijfeld van weerhouden, den inval, waarmede hij heeft gedreigd, te probeeren. De vliegtuigen van het Bombardement- en Kust Commando hebben doorloopend de „invasie bases" aan de kusten van het vasteland schoongeveegd. De luchtgevechten in 1940 hebben duidelijk aangetoond, dat de Britsche manschappen en vlieg tuigen gelijkelijk aan alle eischen beantwoorden. Zij hebben eveneens be wezen, dat aanvallen overdag op een land, dat goed is uitgerust met afweer van gv.vlgn., te kostbaar zijn. Dus blijft slechts over het probleem van nachtbombardementen en onderschepping daarvan. lederen nacht zijn D. bws. in staat geweest, boven Engeland te opereeren, zonder voldoende ver liezen te lijden, om als afschrikwekkend voorbeeld te dienen, terwijl het zelfde kan worden gezegd van de activiteit van de R.A.F. boven door den vijand bezet gebied. Nachtelijke onderschepping blijft het raadselachtige pro bleem der lucht. Beide partijen zoeken met al hun macht naar een oplos sing, maar tot nu toe geven de bereikte resultaten geen aanwijzing, dat zij voor Engeland of Duitschland nabij is. Dat de vijand de kans heeft waarge nomen, vooral nachtbombardementen uit te voeren, is een pluim op den hoed der R.A.F. Voor den oorlog toonden Duitsche luchtchefs een groote ver achting voor het bombardeeren bij nacht, waarvan zij verklaarden, dat het willekeurig was en niet in staat, werkelijke resultaten op te leveren. De kundigheid der Br. piloten en navigators om hun positie in het donker te bepalen en groote' schade aan te richten aan de doelen, die zij van plan waren te treffen, heeft Goering er zonder twijfel van overtuigd, dat zijn politiek fout was. De voortgezette en voortdurende successen van de lange- afstand-aanvallen der R.A.F. op doelen, niet alleen in Duitschland maar ook in het verre Italië, zijn een hulde, zoowel aan het uithoudingsvermogen en de geschoolheid van de piloten en de bemanning, als aan de kundigheid der Br. vliegtuig-ontwerpers en -bouwers. Gedurende 1940 heeft Engeland een onschatbare leiding gegeven in het ontwerpen van vliegtuigen en in hun prestaties. 1941 zal zeker het hoofd hebben te bieden aan nieuwe uitdagingen van den vijand, in het bijzonder van Duitschland, want Italië heeft tot nu allen schijn gegeven van een „vleugellamme eend" te zijn. Dit jaar zal ongetwijfeld een strijd om ont werpen te zien geven. Het is absoluut noodzakelijk, dat wij de leiding blijven behouden. Wij moeten daartoe in staat zijn, want terwijl Duitschland steeds bezig moet zijn, de bestaande typen op te lappen, zijn onze bws., gv.-, vk.- en zee-vlgn. zoo buitengewoon succesvol geweest, dat onze ontwerpers in staat waren hun onverdeelde aandacht te schenken aan de ontwikkeling van verbeterde nieuwe typen. Indien de macht van het Luftwaffe moet worden overtroefd, zal een voortdurende productie van -eerste klasse gv.vlgn. en bws. waarschijnlijk meer succes hebben dan een overvloed van vlieg tuigen van minderwaardige constructie en prestatie. Al het andere nog ter zijde latend, zou het een laag verraad zijn aan de dappere jonge mannen, die zich met blijdschap hebben geworpen in -een strijd, waarvoor minder dappere mannen den moed zouden hebben laten zinken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 107