529 strijdkrachten in China wordt vastgehouden. Onder deze groep bevinden zich ook verschillende van de „oudere" opperofficieren van het Japansche leger. De andere richting staat een politiek voor van „va banque" en wil een snelle en plotselinge actie in zuidwaartsche richting laten vooraf gaan aan de uiteindelijke oplossing van het China-„incident", dat bij succes van dezen stoot naar het zuiden dan vanzelf wel zijn uiteindelijke regeling zou vinden. Bovendien hoopt men en dit is een punt van zeer groot belang omdat het verschillende van Japan's groot-kapitalisten aan den kant van de extreem-agressieve elementen heeft gebracht bij een succesvolle zuidwaartsche actie de winsten te verkrijgen, welke noodzakelijk zijn om het enorme deficit te dekken, dat te weeg is gebracht door den oorlog in China, welke aan Japan slechts zeer betrekkelijk economisch voordeel bracht, dat in geen enkel opzicht opweegt tegen de enorme kosten, aan het Chinee- sche avontuur verbonden. In de beide richtingen, zooals wij ze hierboven uiteen zetten en zooals ze in de Japansche pers worden besproken, schuilt een zeer groote denkfout. Want op de eerste plaats zal de Centrale Chineesche regeering te Tsjoeng- king, zoolang zij onder de leiding blijft van Generaal Chiang Kai Shek noodt bereid zijn tot het sluiten van een vrede met Japan, welke aan dit land ook maar eenig voordeel zou laten op het vasteland van Azië. De politiek van den Chineeschen regeeringsleider heeft zich van den aan vang af gericht op het tot ontwikkeling brengen van China's enorme natuur lijke hulpbronnen en op den opbouw van een Chineeschen staat met een domineerende economische positie in Azië, en hoeveel corruptie er misschien nog in enkele Chineesche kringen mag bestaan Wang Tsjing Wei illustreerde dit de generalissimus zal nooit en te nimmer afwijken van dit levensdoel dat hij zich heeft gesteld en waarin hij door zijn naaste omge ving zoo uitermate krachtig wordt gesteund. Hij weet, dat de tijd de verwe zenlijking daarvan moet brengen en hij kan dien tijd afwachten. Wat Japan tot dusver heeft kunnen veroveren is ten opzichte van de potentieele kracht van de Chineesche republiek van betrekkelijk weinig beteekenis. Verschil lende zaken zijn er moeilijk door gemaakt, heel moeilijk in enkele gevallen, maar de hulpmiddelen en de hulpbronnen waarover China beschikt, zijn van zoo immense afmetingen, dat er meer voor noodig is om dit land ten onder te brengen. Een verdere uitwijding over de beteekenis van China in de nieuwe eco nomische ontwikkeling van het wereldverkeer zou buiten het bestek van deze beschouwing voeren en wij willen slechts vastleggen, dat Chiang Kai Shek niet genegen is tot eenig compromis, dat aan Japan een basis op het vasteland van Azië zou laten, van waaruit China's natuurlijke ontwik keling, zooals hij die voor de toekomst ziet, zou kunnen worden belemmerd. Inderdaad heeft Tokyo gelijk wanneer het zegt, dat de strijd tusschen Japan en China een economischen grondslag heeft. Maar het is een grond slag van doorslaggevend belang en de groeiende industrieele en commer- cieele macht van China, die zich ontwikkelt op basis van de aanwezige natuurlijk hulpbronnen en den karakterinslag van zijn bevolking, staat hier tegenover de kunstmatige industrieele ontwikkeling van Japan, dat prac- tisch al zijn grondstoffen moet invoeren en dat een bevolking heeft, waaraan de ware koopmansgeest van weten te geven en te nemen, ontbreekt. Met deze doelstelling in den oorlog tusschen China en Japan voor oogen, is het duidelijk, dat Tsjoengking nooit zal toegeven en dat het te Tokyo gerezen denkbeeld, tot een spoedige „oplossing" van het conflict met China te komen, een illusie is, welke geen verwezenlijking kan vinden De voorstanders van de andere richting maken een dubbele denkfout. Allereerst wanneer zij meenen, dat een Japansche actie in zuidwaartsche richting een onmiddellijk en doorslaand succes zou zijn, dat rijke winst zou geven en de financieele positie van Japan onmiddellijk zou herstellen. De mogelijkheid tot teleurstelling voor de heeren te Tokyo, die zoo denken en die dit zij nadrukkelijk vastgelegd grootendeels buiten de regeering staan, maar zich uiten via extreem-nationalistische organisaties als de Zwarte

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 109