531 bewust geworden, dat zij door de agressieve tendenzen welke een deel van de wereld beheerschen, ernstig worden bedreigd. Hun oostelijke defen sielinie hebben zij daarom tot aan Engeland's kusten verlegd en zij hebben van den strijd tegen Engeland de bepaling gemaakt van het Amerikaansche belang. Wat de westelijke verdedigingslinie beitreft, kan men ervan overtuigd zijn, dat die op het oogenblik ook veel verder gaat dan de oude lijn, welke over Hawaii' liep en den Pacific in twee gelijke invloedssferen verdeelde. Veilig mag worden aangenomen, dat de lijn SingaporePhilippijnen op het oogenblik de vooruitgeschoven defensielinie is van de Vereenigde Staten naar het westen en dat aantasting daarvan door Washington niet zal worden geduld. Het moet deze wetenschap zijn geweest, welke Rusland tot het aannemen heeft gebracht van de waarschijnlijkheid, dat een verder opmarcheeren van Japan naar het zuiden, waartoe bepaalde groepen op de Japansche regeering een drang uitoefenen, dien zij moeilijk zal kunnen weerstaan, de Vereenigde Staten in botsing meet brengen met Japan, waarbij Moskou speculeert op de nederlaag van den „vriend" waarmede het een neutraliteitsverdrag heeft geteekend, om hem zoodra hij voldoende is verzwakt, zonder schade voor zich zelf voordeelig te kunnen aantasten. Zonder schade voor zichzelf. Dit is het alpha et omega van de huidige Russische buitenlandsche politiek. In de ontzaglijke worsteling, welke plaats heeft, is Rusland degeen, die uiteindelijk over de geheele linie hcopt te profiteeren. In weerwil van het „non-agressieverdrag" heeft het Duitschland zooveel schade berokkend als het maar kon. Het ontrukte aan Berlijn de helft van de treurige winst van Polen het ontnam aan Duitschland den invloed in de Baltische staten het heeft schijnbaar lijdelijk toegezien bij het vestigen van den Duitschen invloed op den Balkan, doch het staat gereed, daarvoor op het geschikte oogenblik den Russischen in de plaats te stellen. Maar dit geschikte oogenblik is er nog niet. Daarvoor moet eerst het pas met Japan gesloten neutraliteitsverdrag zijn voor Rusland gunstige uitwerking hebben. Want, wanneer het, door de actie van de agressieve elementen in Tokyo, de regeering daar op een weg dwingt, dien zij liever niet wil gaan, dan geeft het Rusland de kans, waarop het bijna een eeuw lang heeft gewachtde verdringing van den Britschen invloed in Centraal Azië met inbegrip van het noordelijk deel van Britsch-Indië, en het daarvoor in de plaats stellen van Russischen invloed. Met ideologie heeft dit niets te maken. Het is de imperiale strijd tusschen Rusland en Engeland, welke al zoo lang heeft gedreigd, maar dien vroeger St. Petersburg en thans Moskou nooit hebben durven forceeren, omdat de Britsche leeuw te sterk was. Nu schijnt men in het Kreml den tijd gekomen te achten, in de veronder stelling maar zij is foutief dat deze Britsche leeuw dcor den aanval, dien hij op het oogenblik in het westen en in de Middellandsche Zee heeft te doorstaan en door de bedreiging, welke in het oosten opkomt, voldoende zal zijn verzwakt om hem aan te durven. Zonder schade vcor zich zelf Maar waarschijnlijk wordt dit een groote misrekening. Voor de oorlogs- heeren in Tokyo, die hun regeering in een voor Japan zoo nadeelige dwang positie hebben gebracht, op betrekkelijk korten termijn, voor de Russische, communistische imperialisten na een vermoedelijk wat langeren duur. Wij hebben in dit overzicht bij dit onderwerp zoo lang en zoo uitvoerig stil gestaan omdat de se' aduw van deze gebeurtenissen op de naaste toekomst valt. De groote worsteling om de macht en den invloed, waarom het in dezen strijd boven alles gaat, met dien verstande dat men tracht de Britsche imperiale macht te breken, verplaatst zich in oostelijke richting. Het lot van het vasteland van Europa is tijdelijk bezegeld. Wel kunnen er nog schokkende gebeurtenissen plaats hebben en zeker zal een poging, de nog onafhankelijke landen als Zweden, Spanje, Portugal en Zwitserland onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 111