532 den druk van de As te brengen, niet achterwege blijven. Doch hoe belangrijk dit is, de komende maanden zullen het voornaamste terrein van den oorlog onherroepelijk in oostelijke richting verplaatsen, met misschien een korte en hevige reactie in wat wij het Verre Oosten noemen, waarop onze belang stelling zich zoo sterk concentreert, maar met de zekerheid van een hevige en waarschijnlijk beslissende worsteling in landen en gebieden, waarvan wij het doorslag gevende belang in het begin van dezen oorlog nog niet zoo sterk hebben aangevoeld. Irak, Iran, Afghanistan zullen het tooneel worden van de groote worsteling om het behoud van het Britsche imperium. (De lezer houde in het oog, dat Waarnemer deze visie heeft weergegeven voordat in Irak de geweren waren afgegaan. Red.) De Vereenigde Staten, die hun geheele industrieele macht hebben ingezet voor het behoud van dat Britsche imperium, teneinde daarmede later tot een geweldig krachtige, de wereld beheerschende Anglo-Saksische unie te kunnen komen, zullen voor de voorradenschepen niet alleen den weg moeten vrij houden naar de Atlantische kusten van het Vereenigd Koninkrijk, maar ook door de Oostersche wateren heen naar den Indischen Oceaan, de Roode Zee en de Perzische Golf. Want het zal in het bijzonder op deze punten zijn, dat het Britsche imperium belangrijken steun zal behoeven aan materieel. En misschien niet van materieel alleen Singapore vormt voor de beveiliging van de onnoemlijk groote belangen, die voor het Britsche imperium in dit deel van de wereld in het geding zullen komen, de sleutelpositie in het Oostende Britsche stellingen bij Mersamatroeh zijn de eerste verdedigingslinie van dit nieuwe strijdtooneel in het Westen. De winst van de Balkancampagne, waarvan de ongunstige afloop tevoren kon worden voorzien, de winst van de heldhaftige daden van het garnizoen van Tobroek is geweest, dat de vijandelijke horden voldoende vertraging hebben ondervonden om de sleutelpositie bij Mersamatroeh zoodanig te consolideeren, dat daar waarschijnlijk binnen zeer korten tijd een van de belangrijkste veldslagen in dezen oorlog zich zal ontwikkelen, waarbij het parool van de Britsche verdedigers zal zijn, niet te wijken Mersamatroeh zeker, Singapore wellicht, zullen in de komende maand de punten zijn, waarop de wereldbelangstelling zich concentreert en zij geven de grenzen aan van het terrein van een strijd in Midden-Azië, waar Engeland zal kunnen stand houden tegen een eventueelen Russischen aanval, gesteund door agressie van binnen uit, maar waar het in een wanhopige positie zou kunnen komen als bij Mersamatroeh de poorten in het Westen zouden worden opengesteld voor de aanstormende Duitsche horden en bij Singapore de barrière tegen het Oosten zou worden doorbroken. Waarnemer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 112