De proeven met het paar dengasmasker van Tsjechisch fabrikaat worden voortgezet. In plaats van de bij dit masker behoorende cylindervormige vullingsbus, die met een schroefsluiting aan het gelaatstuk is bevestigd, werden twee vullingsbussen gebruikt, die aan weerszijden van den hals bevestigd en door slangen met het gelaatstuk verbonden zijn. Deze bussen bevatten geen nevelfilter en hebben slechts geringen weerstand. Hierdoor was het mogelijk het ademhalingsventiel te laten vervallen. De proeven hebben aan getoond, dat dit gasmasker zoowel bij Australische als Inheemsche paarden te gebruiken is. Ook de proefnemingen met een bril voor bescherming van de oogen van het paard, hebben tenslotte tot een goed resultaat geleid. Door gebruik te maken van een slappen rubberrand wordt een gasdichte afsluiting verkregenhet gezichtsveld is zoowel bij Australische als Inheemsche paarden ruim voldoende. Voor bescherming van de onderbeenen van het paard tegen blaartrekkende gassen zijn beenbeschermers ontworpen van ondoorlaatbare stof, welke door middel van een elastische liga tuur onder de hoefballen en om het onderbeen worden vastge maakt. Daar het verplaatsen van paarden in besmet terrein geen snelleren gang dan draf toelaat (opspatten van smetstof tegen borst en buik is gebruik van deze beenbeschermers alleen in stap toegestaan. Bescherming van den hoef is wegens de beschut tende werking van de hoornige deelen niet strikt noodzakelijk. 3. REGLEMENTEN. Het nieuw ontworpen „Voorschrift voor den militair diergenees kundigen dienst in Nederlandsch-Indië op voet van oorlog" werd verstrekt als „Voorloopige Aanwijzingen betreffende den militair diergeneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië op voet van oorlog". Een nieuwe uitgave van. het „Reglement voor den Militair Dier geneeskundigen Dienst in Nederlandsch-Indië" (R.M.D.G.D. 1940) kwam gereed, evenals de „Kitab pemimpin dari hal pengetahoean koeda oentoek Kader dari Bereden Wapen" (H.P. mal.) en de „Gambaran-Gambaran terhisab pada Kitab Pemimpin dari hal pengetahoean koeda oentoek Kader dari Bereden Wapen" (H.P. Pin. Mal.). Van de O.M.D.G.D. werd nr. 1 (1935) vervangen door een gelijk genummerde nieuwe order (Materieel voor den Militair Dierge neeskundigen Dienst te velde), nr. 17 (1931) door een nieuwe order nr. 10 (Bepalingen betreffende aanstelling en heraanstelling enz. van soldaten 1ste klasse). 4. HET HOEFBESLAG. Het hoefbeslag met uit de hand vervaardigde hoefijzers vol deed over het algemeen zeer goed aan de gestelde eischen. 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 11