door groepszeilen afgedekt en het schimmelig bevonden hooi afge keurd. Voorts droeg de Hoofdintendant den officieren van klee ding op, toe te zien op het vervoer ter plaatse en het opslaan van het paardenvoeder. Het laatste dient te geschieden in lokalen, welke geregeld worden gelucht en voorzien zijn van (eternieten) plafonds de fourages moeten op baleh-baleh's worden bewaard zonder opslag tegen muren. Te Weltevreden keurde de Intendance een groote hoeveelheid hooi af. Bij sommige balen was reeds schimmelvorming aanwezig terwijl andere een onaangenamen geur verspreidden. De muren van de bergplaats bleken op vele plaatsen vochtig te zijn, terwijl het dak na eiken regenval moest worden hersteld. Een als hooibergplaats in gebruik genomen stal met pannen dak te Padalarang werd vervangen door nieuwe hooibergplaatsen van het reeds in het Remonte Depot aanwezige type. Medio 1940 werd, voor het vormen van een hooivoorraad, aan de legerpaarden gedurende ongeveer vier maanden door aannemers geleverd gras verstrekt. Daar de koelies dit gras ter verhooging van het gewicht als regel vochtig binnen brengen, werd den korps commandanten geadviseerd, het vóór verstrekking aan de paarden op baleh-baleh's dan wel op een steenen vloer te doen drogen ter voorkoming o.a. van koliek, grasvergiftiging en maanblindheid. 6. STATISTIEK. De statistische gegevens betreffen de op Java en Madoera door den M.D.G.D. behandelde leger- en officiersdienstrijpaarden, welke wegens den aard van hun lijden aan den dienst moesten worden onttrokken en voor welke een telkaart werd opgemaakt. Het ziektepercentage ten opzichte van de gemiddelde sterkte bedroeg 186,28 tegen 193,48 in 1939, het gemiddelde ziekteper centage per dag 7,69 (8,26) en de gemiddelde duur van de ziektegevallen 15,07 (15,6) dagen. Uit de legersterkte werden afgevoerd 15,84 (11,52 van de gemiddelde sterkte. Het genezingspercentage, berekend op de gemiddelde sterkte, bedroeg 166,17 (172,01), het sterftecijfer 1,32 (1,32). Procentsgewijze berekening van de verliezen naar de gemiddelde sterkte gedurende de laatste dertien jaren. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het vorige verslagjaar. 437

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 13