Ophthalmo- Temperatuur- reactie verhooging Serum- onderzoek Begin September Eind September October November December Januari zwak positief zonder sterk positief zonder sterk positief zonder negatief negatief positief zonder positief zonder positief zonder zwak positief zwak positief dubieus dubieus x) Aangezien het paard na vijf maanden van afzondering, bij af wezigheid van klinische verschijnselen, op grond van de achter eenvolgende biologische reacties, niet in aanmerking kwam om te worden vrijgegeven, werd de subcutane malleïnatie toegepast, welke een zeer duidelijke positieve reactie ten gevolge had. (De uitslag werd beoordeeld volgens het systeem de Haan-Hoogkamer.) Na overleg met den Inspecteur der Artillerie werd besloten, dit paard te doen afmaken. Bij de onmiddellijk na den dood verrichte sectie bleek de voedingstoestand zeer goed te zijn. In de linker long werd een hard appelgroot gezwel aangetroffen, grauw van kleur, met bindweefselstrengen en vele speldeknop-groote verkalkte haardjes en hier en daar necrotische haardjes met dik gele pus. Voorts, verspreid in beide longen, een klein aantal verkalkte haardjes en enkele jongere haardjes met een haemorrhagische zone en geel-grauw centrum. Het beeld van long-malleus was zoo duidelijk, dat opzending van materiaal naar het Veeartsenijkundig Instituut overbodig werd geacht. Het nog veelvuldig voorkomen van Malleus onder de paarden van de bevolking eischt een streng doorvoeren van de maatrege len, welke de verschillende reglementen en voorschriften voor de bestrijding van deze zoo gevaarlijke ziekte voorschrijven. Na de opheffing van den militairen transporttrein in het begin van 1926 vond de remonteering van Inheemsche paarden te Soerabaia plaats. Sindsdien worden de klinisch gezond aange kochte paarden in tegenstelling met de in vroegere jaren gevolgde werkwijze eerst na beëindiging van een quarantaine-tijdperk van 3 weken te Malang, door middel van de ophthalmo-malleïnatie en serumonderzoek op ;het bestaan van Occulte malleus onder zocht (onder de aankoopen 1938 en 1939 bevond zich één geval van verborgen malleus)Deze weringsmaatregelen behoeven bij de in Australië voor het leger aangekochte paarden niet te worden getroffen, aangezien Malleus daar niet voorkomt. i) z.g. paradoxaal in een dusdanigen graad, dat de reactie wel zeer sterk voor een specifieke Malleus-reactie pleitte. 440

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 16