1. NA ÉÉN JAAR OORLOG door LUITENANT-GENERAAL G. J. BERENSCHOT, Commandant van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger.1) Ook zonder herdenking in woord en geschrift zou de 10e Mei 1940, de dag waarop de Duitsche horden Nederland binnenvielen, voor altijd onverzwakt in ons geheugen gegrift blijven. Toch gevoelen wij ons innerlijk gedrongen tot herdenking. Wij willen met onze gedachten verwijlen bij hen, die in den strijd vielen, en niet minder bij de talrijken, mannen, vrouwen en kin deren, die geen wapenen hanteerend het slachtoffer werden van barbaarsche strijdmethoden. Maar ook hen, die thans onder het vreemde juk leven en ondanks allen dwang den Nederland- schen geest onverzwakt in stand houden, willen wij heden in het bijzonder eerenhun zullen wij vandaag in gedachten moed inspreken. Herdenken doet ook bezinnenwij zetten een oogenblik de dagelijksche beslommeringen ter zijde en houden ons bezig met hetgeen in de vijf dagen van strijd is gebeurd wij vragen ons af, hoe het zoo kon gebeuren het antwoord geeft ons een richt snoer voor de toekomst. Over hetgeen gebeurd is behoef ik niet uit te weidende massale aanvallen door de lucht en op den grond, de stoot van pantserdivisies door Brabant en over den Moerdijk, het zorgvuldig voorbereide, helaas door landgenooten gesteunde verraad in het hart des lands, zij liggen ons versch in het geheugen. Hoe het zoo kon gebeuren, hoe in vijf dagen tijd Nederland kon worden overweldigd, weten wij nu ook wel, doch wij kunnen het ons niet genooeg voor oogen houden, „opdat wij niet vergeten" Het was onze van geslacht tot geslacht overgeërfde afkeer van serieuze oorlogsvoorbereiding. Wij waren rijk, en wilden steeds rijker worden. Wij zorgden voor een woning met degelijke meu belen, een welvoorzienen disch, een goed gevulden kelder, doch wij wilden ons geen uitgaven getroosten voor dikke muren en een stevig dak, welke den stormram van roofzuchtige benden zouden kunnen weerstaan. b Door Zijne Excellentie den Legercommandant geschreven voor het Economisch Weekblad. 427

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 1