Indien het behoud van dat leven u heilig is, is de strijd daarvoor een heilige strijd,zijt gij, strijders, de gewijde dragers van die heiligheid. Maakt u op, strijders te zijn voor het leven. Voor den strijd van uw geboorteland moet gij elders geen steun zoeken, stutten, daarin ligt het. Gij zult de schraag zijn voor de brug des levensniet de deklast. Voor dezen strijd moet men u niet dwingen met de woorden „gij zultIK WIL, zij uw devies. Uw wil en uwe bereidheid, uwe bekwaamheid en gereedheid voor dien strijd zullen wellicht uwen belager van den strijd doen afzien. Daarom is in die voorbereiding en bekwaamheid een voorwaar de voor den vrede vervat. CI VIS PACEM PAEA BELLUM. Het middel voor den strijd is de weermacht van den Staat, de uit het volk georganiseerde macht tot verweer van dien Staat. Tot dit verweer is een ieder die deel uitmaakt van dien Staat, die van die staatsgemeenschap de voordeelen en de bescherming geniet, verplicht. Aldus omvat de weermacht in den meest uitgebreiden zin van hare beteekenis, het gansche volk. Aldus is volksgemeenschapweergemeenschap. Aldus is de Staat de weermacht en de weermacht de Staat. Aldus wordt voorkomen, dat de weermacht een staat is in den Staat, een staat, waarbinnen de kiem der weerbaarheidsgedachte haar kwijnend en armzalig leven leidt. Aldus wordt bereikt, dat de wereldbeschouwing van den Staat doordrenkt blijft van den geest der weerbaarheid en dat daaruit de kracht kan worden ontleend tot verwezenlijking van die weer baarheid. Zoek niet naar den eeuwigen vredealleen in het sprookje legt de gans gouden eieren. Weermacht is strijdmacht; daarom, een ieder die kan strijden, behoort deel uit te maken van die weermacht. Een ieder die niet kan strijden, behoort den strijd der weermacht mogelijk te maken. 444

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 20