Tot de weermacht worden derhalve geroepende strij ders, de voor het gevecht meest geschikten. Zij worden daartoe geselecteerd, opgeleid en geschikt ge maakt,zij worden daartoe gewijd, dat is, zij worden er op voorbereid, hun leven te geven, wanneer de Staat dit uit hoofde van Staatsbelang eischt. Aldus zult gij strijders, de gewijden zijn, die het offer van uw leven opdraagt om anderen het leven mogelijk te maken. Wees trotsch tot den stand der strijders te behooren, zonder trotsch op uzelf te zijn. Zorg dat de weermacht trotsch op u kan zijn, dan kunt gij trotsch zijn op uwe weermacht. De weermacht is een machtsmiddel van den Staatzijn uiterste machtsmiddel. Alleen het staatsgezag bepaalt of het dit machtsmiddel zal ge bruiken. Politiek is daarom een wapen van den Staathet geweer dat van den soldaat. Zonder weermacht kan geen Staat blijven bestaan. Leven en dood liggen uiteindelijk in handen van zijn weer krachtzijn weermacht. Alleen zwakke staten zoeken hun weerkracht in ontwapening en in de neutraliteit, om ten slotte toch onder den voet te worden geloopen. Voor het leven van den Staat is de weermacht als het dak en de muren van een 'huiszij maken het leven daarbinnen mogelijk. Wie zijn dak en muren verwaarloost, moet in den storm bij zijn buren schuilen. In oorlogstijd is de weermacht er om te strijden, in vredestijd om strijders te vormen en gevormd te houden. De weermacht, dat is de mensch, het dier en de machine, tot één wapen gesmeed en geleid door den mensch. Er is in de weermacht maar één stand....de soldaten stand. Daarom bestaat de weermacht uitsluitend uit soldaten; ook de aanvoerders zijn soldatenstrijders. 445

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 21