In de weermacht kent men geen belooningen, alleen onderschei dingen, dat zijn niet in klinkende munt inwisselbare belooningen. De weermacht is vergankelijk, doch hare deugden, die in haar belichaamd zijn, zooals zwijgzaamheid, geduld, koelbloedigheid, uithoudingsvermogen, energie, tucht, verloochening, opofferings gezindheid, zijn onvergankelijk. De achilleshiel van de weermacht ligt altijd achter het front. VAN DEN MILITAIREN DIENST. Militaire dienst is een dienst aan het geboorteland=vaderland. Hij is de meest persoonlijke dienst voor een meest onpersoonlijk doel. Hij streeft er niet naar iets te scheppen, maar iets te behou den,het vaderland. Daarom is de militaire dienst behoudend, zijn de militairen be houdenden. Soldaat worden is dienen en dienen is voortdurend opletten. Soldatendienst is eeredienst. i Soldatendienst is bouwen aan het gebouw van den Staat; zoo zijt gij soldaten, bouwers van den Staat, en in deze tijden, onmis bare bouwers. Een soldaat is steeds in „dienst", dat wil zeggen, onafgebroken drager van de weerbaarheidsidee en haar altijd aanwezige getuige. Daarom kan een soldaat nooit twee personen vertegenwoordi gen, nl. één in dienst en één buiten dienst. Een soldaat, die beweert, in dienst een andere persoon te zijn dan buiten dienst, is een Janus met een dubbel aangezicht. Zijn grootste verdienste zit in den regel achter zijn elleboog. Men kan immers niet tegelijkertijd water prediken en heimelijk wijn drinken? Geest, tucht en strijdtechnische bekwaamheid zijn de drie zuilen van den militairen dienst. Zij moeten zorgvuldig worden opgebouwd en onderhouden; voortdurende opleiding en oefening zijn de middelen. Al wat gij van den militairen dienst moet weten, is neergelegd in de verschillende, militaire voorschriften en reglementen. 446

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 22