Het is oude en steeds herziene militaire wijsheid. Het is een zorgvuldig samengesteld geheel van plichten en rechten, van verplichtingen steunende op rechten, van rechten, voortvloeiende uit verplichtingen. Als het eene er is, is het andere er; als het eene er niet is, is het andere er niet. Daarom, ken uwe uit de vooorschriften voortvloeiende ver plichtingen en geef u den tijd tot het volledig vervullen er van. Alleen daaruit kan het begrip groeien voor uwe rechten. Geef daarom niet onmiddellijk af op bestaande bepalingen, doch tracht in overeenstemming er mede te handelen. Tracht niet altijd begrepen te willen worden,begrijpen, daarin ligt het. Wie zijn dienst begrijpt, heeft geen behoefte mee te doen aan afbraaktactiek, maar wien de dienst te veel is, grijpt graag elke verontschuldiging aan om zich daaraan te onttrekken. Doet uw plicht. Eerst wanneer gij zelf uw plicht doet, kunt gij van anderen vergen, dat zij den hunne doen. Wie zijn plicht goed begrijpt zal werken en naarmate hij harder werkt, 'den werklust zien toenemen. Door zelf te werken ontstaat zelfrespect en zelfvertrouwen. Door zelf te werken zult gij andermans werken leeren waar- deeren. Vóór allesWERK Gebrek aan werk schept verveling, en verveling is een kwaad, dat altijd door een sleep van ander kwaad wordt gevolgd. Doet uwen dienst blijmoedig. Wees niet steeds verstoord. Bedenk dat men nooit zoo verstoord is op anderen dan wanneer men redenen heeft verstoord te zijn op zich zelf. Hang niet steeds den martelaar uit van uw beroep. Bedenk, dat men meestal de martelaar is van zijn eigen ge breken. Doet uwen dienst geestdriftig, maar bedenk, dat er geen geest drift is, waar minder geest dan drift is. Doet uwen dienst met hart en ziel en de dienst zal aan uw leven hart en ziel geven. 447

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 23