Wacht niet steeds op buitengewone gelegenheden, maar grijp gewone gelegenheden aan en maak ze groot. Niet alleen dat te doen waar men lust in heeft, maar trachten lust te hebben in hetgeen men te doen heeftdat is het. Nogmaals, bedenk dat uwe dienst geen persoonlijke dienst isalleen een persoonlijk offer. Doet uwen dienst met heilig vuur; alleen dan kunt gij dat bij an deren doen ontvlammen. Er kan zich een verlamming in den dienstijver van den soldaat voordoen. „Vroeger was het anders vroeger mocht dit of dat"dat is de verlamming. De militaire dienst belooft geen gouden bergen noch bergen gouds doch belooft alleen voldoening. De militaire dienst geeft vorm en inhoud aan uw leven. Maar wie den vorm niet kan vatten, zal ook den inhoud niet kunnen vatten. Binnen den kleinen kring van uwe taak is belangrijk werk te verrichten. Tenslotte is niet wat gij doet van belang, maar hoe gij het doet. VAN DEN SOLDAAT EN VAN ZIJN OPLEIDING. In den soldaat wil het volk vertrouwen. Het vertrouwt hem de bescherming en bewaking van zijn be staansmogelijkheden, van zijn geboortegrond toe. Daarom is de soldaat een vertrouwensman. Bedenkt soldaten, dat meer dan 60 millioen menschen in vol vertrouwen naar u op zien. Het soldatenberoep is het beroep der beperkingen. Beperking moet vernuft en vinding wetten. De ware vrijheid luistert naar de wetten. Soldaat zijn moet geleerd worden. Een uniform, een stel wapens en een volledige uitrusting maken van u nog geen soldaat. 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 24