Wat daaronder tijdens uwen militairen dienst wordt gevormd en groeitdat is het. Er bestaan alleen goede soldaten; slechte soldaten zijn geen sol daten; zij kunnen van alles zijnbehalve soldaten. Goed soldaat zijn is een kunsteen levenskunst; de ver heven kunst om waar noodig zijn leven te offeren voor dat van zijn geboortegrond. Het is een persoonlijk offer voor een onpersoonlijk doel. Alleen sterke, onbaatzuchtige karakters kunnen offers bren genkunnen soldaat zijn. Voor iedere kunst, voor ieder beroep moet de mensch zich voor bereiden. Waarom dan ook niet voor de kunst van soldaat te zijn?voor het beroep, verdediger te zijn voor het vader land? Bereidt u daarom voor Soldaat worden beteekent derhalve een zending vervullen, een roeping volgen, beteekent drager zijn van de weerbare levensbe schouwing. Men moet den soldaat zijn roeping bijbrengen. Men moet den soldaat niet dwingen, maar overtuigen Een soldaat moet van zijn roeping getuigen. Zijn uniform zij zijn getuigenisdraagt uw uniform. De uniform is het eerekleed van den soldaat. Draag daarom uw uniform met eere. Soldaten zijn strijders in uniformstrijders van één vorm, van één geest, van één wil en van één weermacht. Aan dat uniform kenne men den strijderde waarde van den strijder. Waakt gij er derhalve voor, dat men onder uw uniform steeds den waardevollen strijder terugvindt. Alleen dan zijt gij het waardevol sieraad van uw uniform. Een soldaat moet eerzuchtig zijn, want in hem moet de zucht aan wezig zijn, zijn land met eer te dienen. Eerzucht wordt echter een schadelijke eigenschap voor den sol daat, wanneer zich daarin meer ziekelijke zucht dan gezonde eer bevindt,het juiste evenwicht, daarin ligt het geheim. 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 25