Alleen gezonde soldaten zijn sterke soldaten, die aan den strijd met succes het hoofd kunnen bieden. Een soldaat moet hard zijn. In het gevecht heerschen alleen harde omstandigheden, waaraan hij moet kunnen weerstand bieden. Een soldaat moet stram zijn, dit is foutloos kunnen handelen. Alleen door stramheid van den soldaat is soepelheid van het geheel te verkrijgen. Gebrek aan stramheid wijst op ontoelaatbare speling in de on- derdeelen van de militaire machine en leidt in den strijd tot snelle slijtage. Ook de soepelheid van den modernen motor is uitsluitend te danken aan materiaal-technische stramheid, dat wil zeggen aan tot het uiterste doorgevoerde precisie. Van een soldaat moet stipte orde, stramme tucht en pijnlijke nauwgezetheid worden geëischt. Gesloten exercitiën vormen daartoe bij de opleiding de basis, den opbouw en de bekroning. Exerceeren is oefenen in gemeenschapstuëht, in massatucht. Exerceeren is beoefening van kortheid en stramheid. Exercitiën moeten echter altijd middel blijven tot het doel. Ten slotte moet een soldaat niet alleen soldaat zijn, maar zich ook soldaat voelen. Weten èn kunnen, ziedaar het a tot z van de militaire'opleiding. Wie niet weet wat hij kan en niet kan wat hij weet, is een daad loos menschen de strijd is één aaneenschakeling van daden. De opleiding tot soldaat beoogt op de eerste plaats den strijder in technischen zin geschikt te maken voor den strijd en hem in zicht te geven omtrent het wezen en den aard van den strijd, op dat onder de meest ongunstige gevechtsinvloede-n, de juiste be handeling en het juiste gebruik van zijn wapen verzekerd blijven. Want het is niet voldoende dat gij wilt vechten, noodig is, dat gij kunt vechten. Gewennen aan eenvoudige huisvesting, aan een sobere levens wijze, gewennen aan ontberingen, harding tegen weersinvloeden, tegen honger en dorst, gewennen aan vermoeienden arbeid onder ongunstige omstandigheden, enz. vormen de voorbereiding daar toe. 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 27