Nederland aanvaardde een kostbaar leger van werkloozen, maar duldde nauwelijks een zwak, onvoldoend uitgerust leger van sol daten en wenschte de werkloozen niet te doen werken aan de verdediging. Het is goed, dit alles op den tienden dag van iedere maand Mei, dien wij mogen beleven, te bedenken en onzen kinderen voor te houden. Een schrale troost is het, te weten dat niet alleen Nederland de noodzaak van krachtige bewapening niet tijdig heeft onderkend en dat tal van volken de daaruit voortgevloeide ellende deelen. Doch opwekkend is het, te kunnen vaststellen, dat buiten Europa het Rijk der Nederlanden nog ongerept is en een zeer belangrijk aandeel heeft voorshands alleen op economisch gebied in de voortzetting van den strijddat het Britsche Rijk, hoewel tevoren evenmin voldoend voorbereid op den oorlog, niet door den „Blitzkrieg" kon worden neergeslagen, dank zij zijn ligging en zijn overmacht ter zee, doch bovenal dank zij de schitterende prestaties van het luchtwapen. Immers, er zijn voldoend duidelijke aanwijzingen dat Duitschland verleden jaar ondanks de Britsche overmacht ter zee den sprong over het Kanaal zou hebben gewaagd, indien het er in zou zijn geslaagd, de Royal Air Force te vernietigen. Die kans is nu, mogen wij wel aannemen, voor goed verkeken. Dank zij Amerika's steun neemt Engelands kracht in de lucht dagelijks toe. Evenmin zal Hitier „den slag om den Atlantischen Oceaan" kunnen winnen. Erkend dient te worden, dat zijn duikbootwapen en zijn kaperschepen het „Brittania rules the waves" ernstig aantasten. Doch ook hier is Amerika bijgesprongen, eerst met het zoo in groote hoeveelheden noodige klein materieel, daarna met handelsschepen, straks wellicht met zijn geheele vlootde beheersching van de zee zal daardoor aan de goede zijde blijven. De door Duitschland gewenschte snelle beslissing is uitgebleven de oorlog op langen termijn zal in het voordeel van de geallieerden eindigen. In den Pacific bleven de Britsche en de Nederlandsche gebieds- deelen ongerept. Wij mogen ons daarvoor gelukkig prijzen, want het had ook anders kunnen loopen. Nu hebben wij een jaar tijd gehad om de oorlogvoering economisch te steunen, de veiligheid van deze gebieden te vergrooten, den geest van strijdbaarheid te versterken. Malakka met zijn hoogst belangrijke vlootbasis Singapore mocht aanzienlijke versterkingen aan goed geoefende en bewapende troepen en luchteskaders ontvangen uit het moederland, Britsch- Indië en Australië het is daardoor beter gepantserd tegen „blik- semaanvallen", hetgeen weer de kans op tijdige versterking met 428

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 2