verbondenheid van de beide samenstellende deelen van een zee macht, bases en vloot, is eens door een Amerikaansch zee-officier als volgt uitgedrukt „Een machtige zeemacht is een geweldenaar. Het lange „lichaam van dien reus rust op de golven der oceanenhij „schudt zijn vuisten in het verbaasde en verschrikte gezicht „van den tegenstander, die zich achter zijn op zoo'n grooten „afstand gelegen kusten veilig waande en hij pikt met een „glimlach de lekkernijen in, welke bestemd waren voor des „tegenstanders disch. Maar de reus heeft ook voeten. En „deze zijn stevig geplant op eigen gebied. Snijdt hem zijn voeten af en de geweldenaarvalt in zee De recente krijgservaringen hebben uitgewezen, dat voor de verdediging van een eilandgebied nevens zeestrijdkrachten een machtige luchtvloot een bezit vormt van onschatbare waarde. Het is zelfs de vraag of, hinnen de werkingssfeer der vliegtuigen, bij de uitvoering van strategische of tactische oorlogshandelingen niet de nadruk moet worden gelegd op de beheersching van de lucht. De landingsonderneming der Duitschers tegen Noorwegen gelukte, niettegenstaande de Britten de zee beheerschtende meesterlijke evacuatie van Duinkerken slaagde, omdat de Britten de lucht beheerschtenEn hoe moeten de geweldige luchtslagen boven Engeland in AugustusSeptember van het vorige jaar anders worden gezien dan als een poging der Duitschers, de heerschappij in de lucht te verkrijgen ter inleiding van de lan dingsonderneming Zou de nederlaag van Polen, de overrompeling van Nederland, de snelle beslissing in Frankrijk, het succesvolle offensief gevolgd door den geslaagden terugtocht in Lybië, de klap van Tarente en die bij Kreta, mogelijk zijn geweest zónder inzet van luchtstrijdkrachten Men mag als vaststaand aan nemen, dat de invloed van het luchtwapen op operatiën ter zee, te land en op amphibie-operatiën thans reeds enorm is, terwijl het geenszins onwaarschijnlijk lijkt, dat die invloed tengevolge van de verwachte voortschrijding der techniek nog zal worden uitgebreid, wellicht zelfs tot een alles beheerschenden factor zal uitgroeien. Maar ook het luchtwapen is, evenals de vloot, „stevig geplant op eigen gebied". M.a.w., de voor de verdediging van onzen Archipel zoo uiterst belangrijke actie van zee- en luchtstrijdkrach ten dient te zijn gewaarborgd door een doelmatige en krachtige basis-verdediging Deze taak is toebedeeld aan den derden com ponent van een harmonisch opgebouwde weermachthet leger. In strategisch opzicht hebben de huidige krijgservaringen alzoo weinig of geen invloed op de verdediging van Nederlandsch-Indië de noodzaak tot uitbouw zoowel van de marine als van het lucht wapen werd reeds vóór den huidigen oorlog erkend. Slechts 454

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 30