met betrekking tot de verdedigingsmethode te land kan van een koerswijziging worden gesproken. Deze wijziging, welke ook reeds in de vooroorlogsche jaren zij het ten deele op theoretische gronden was voorzien, is afgedwongen door de gedemonstreerde moderne aanvalsmethoden, welke in het algemeen het beeld ver- toonen van gelijktijdig uitgevoerde acties, ingezet tegen verschil lende punten. Het snelle verloop van deze acties was te danken aan een ruim gebruik van gemotoriseerde en gemechaniseerde eenheden, gesteund door overmachtige luchtstrijdkrachten. Het doel was onveranderlijkna doorbreking van de voornaamste weerstandslijn zoo snel mogelijk, met aanvaarding zoonoodig van groote risico's, doorstooten naar voor de verdediging vitale objecten in het achterland, ten einde met deze punten in bezit eiken verderen georganiseerden weerstand onmogelijk te maken. Met dit beeld voor oogen dient de verdediging te land te worden georganiseerd snelheid moet tegenover snelheid worden gesteld en pantserkracht tegenover pantserkracht, terwijl de territoriale verdediging door de uitbreiding van het aanvalsgebied met de derde dimensie bijzondere zorg vereischt. Het is zaak, bij den algemeenen opzet van de verdediging reëel te blijven. Aan den eenen kant is een inzet van gemotoriseerde en gemechaniseerde eenheden, zoomede van vliegtuigen, para chutisten en luchtinfanterie op een schaal als in Europa is geschied h.t.l. niet te verwachten, omdat de verhoudingen in Azië nu een maal anders liggen. Aan den anderen kant dient men te bedenken, dat een aanvaller ook hier zal komen met een overmacht aan personeele en materieele middelen, want anders komt hij niet. Wij moeten ons dus instellen op de mogelijkheid, dat de aanvaller, niettegenstaande den maritiemen afweer en den inzet van het luchtwapen, ten slotte er in zal slagen, ergens in den Archipel voet aan land te zetten. Hoe moet deze bedreiging worden ge keerd Nemen wij tot voorbeeld een betrekkelijk groot eiland met vlootbases of -steunpunten aan de kusten en luchtbases in het binnenland. De vijand zal in staat zijn, op verschillende kust- strooken gelijktijdig te landen en daarna snel naar het binnenland op te rukken ter vermeestering van de belangrijke vliegvelden en overige vitale objecten, terwijl hem tevens de gelegenheid wordt geboden, de vlootsteunpunten van de landzijde te bena deren, welke methode over het algemeen meer en sneller succes belooft dan een rechtstreeksche aanval op het zeefront. De groote strategische mobiliteit van modern georganiseerde landstrijd krachten stelt den aanvaller in staat, den verdediger gedurende een bepaalden tijd in het ongewisse te laten omtrent het hoofddoel van den aanvaleen landing op een bepaald kustgedeelte kan immers een direct gevaar beteekenen, zoowel voor een in de 455

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 31