onmiddellijke nabijheid als voor een op grooten afstand gelegen objectde begrippen tijd en ruimte hebben in de oorlogvoering te land een andere beteekenis gekregen. Daarom dient het begrip basis-verdediging niet te eng te worden opgevatintegendeel, in het licht van de moderne aanvalsmethoden dienen de afweer- maatregelen zich uit te strekken over het geheele eiland, zoodat thans basis-verdediging identiek is met eiland-verdediging. Hoewel een vergelijking uiteraard op sommige punten kan mank gaan, zou men een moderne eiland-verdediging kunnen vergelijken met een duchtig getrainden bokser. De zorgvuldig gecultiveerde spierlaag van zijn lichaam belet het toebrengen van belangrijk letsel aan inwendige, vitale organenhet groote incasseerings- vermogen stelt de spierlaag in staat, de harde slagen van den tegenstander op te vangen, waar zij ook mogen treffen. De territo riale verdediging nu is als de „dekkende spierlaag" van den bokser. De onderdeelen, opgesteld aan voor een vijandelijke lan dingsonderneming in aanmerking komende kustgedeelten, vangen den eersten aanvalsstoot op verder achterwaarts staan talrijke bewakingstroepen bij belangrijke objecten om direct handelend te kunnen optreden tegen mogelijk doorgedrongen vijandelijke grondtroepen en tegen aanvallen uit de lucht, terwijl sectorsgewijze mobiele troepen gereed liggen, dezen bewakingstroepen steun te verleenen, indien gevaar van uitbreiding van de vijandelijke actie aanwezig is. Al deze territoriale eenheden hebben een in wezen defensieve taak zij blijven plaatselijk of regionaal gekluisterd aan het aan hun hoede toevertrouwde object. Doch evenals een bokser nimmer een wedstrijd kan winnen door slechts de slagen van zijn tegen stander te incasseeren zonder zelf eens een paar rake klappen uit te deelen, zoo zal ook de moderne verdediging niet in staat zijn, den invaller beslissend te overwinnen, indien zij naast genoemde territoriale eenheden niet tevens beschikt over „een paar vuisten met een doodelijke punch". Deze „vuisten" zijn de geheel gemotoriseerde en gemechaniseerde eenheden, die het offensieve element van de eilandverdediging vormen. Zij zijn door hun organisatorischen opzet in staat, in samenwerking met het luchtwapen een overrompelend snellen en krachtigen aanval te ontwikkelen en daardoor te voldoen aan den eisch, een een maal gelanden vijand beslissend te slaan en in zee terug te werpen. Tijdens de actie zullen de offensieve eenheden strategisch beveiligd zijn door het netwerk van de onderdeelen der immobiele territo riale verdediging. Een dergelijke aanpassing van de eiland-verdediging aan de moderne aanvalswijze is een onafwijsbare eisch. Aan het leger moet de bescherming en beveiliging te land van vloot- en vlieg- bases met vertrouwen kunnen worden opgedragenzijn de land strijdkrachten daartoe niet in staat, dan mist het bouwwerk der 456

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 32