weermacht een belangrijken pijler. Desnoodig dient het leger zich bij de uitvoering van zijn taak geheel op te offeren ten einde zee- en luchtstrijdkrachten in de gelegenheid te stellen, zich tijdig naar bases van een bondgenoot te verplaatsen met het doel, van daar uit den strijd voort te zetten. Dat het grootste deel van de in de Europeesche wateren vertoevende eenheden der Konink lijke Marine thans nog in staat is, daadwerkelijk aan den oorlog deel te nemen, is mede te danken aan 'het dapper standhouden van de Koninklijke Landmacht, waardoor een overrompeling van de Nederlandsche vlootbases en werven is belet. VOORZIENING IN PERSONEELSBEHOEFTE. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de verdediging te land volgens vorenstaanden in grove trekken geschetsten opzet, een aanmerkelijke vermeerdering van mankracht noodzakelijk maakt. De voorziening in deze vermeerderde personeelsbehoefte kan geschieden met a. vrijwillig dienenden op lang-dienstverband b. vrijwillig dienenden op kort-dienstverband met daarna reserve-plicht c. vrijwillige plaatselijke of regionale organisatie d. verplicht dienenden. A. Beroepsper soneel. De personeelsvoorziening door werving van het benoodigde aantal vrijwillig dienenden op lang-verband zou uitbreiding van het leger met een belangrijk contingent beroepsmilitairen betee- kenen. De aan een dergelijke vermeerdering van het beroeps- element verbonden voordeelen behoeven hier niet nader te worden aangeduid. Toch zou dit systeem van personeelsaanvulling minder juist zijn. In de eerste plaats is het de kostbaarste methode. Be dacht dient te worden, dat zelfs onder de huidige omstandigheden de legeruitgaven niet ongelimiteerd kunnen stijgen, reeds daarom niet, omdat aan de verdere versterking van andere weermachts- deelen de noodige aandacht dient te worden besteed, hetgeen identiek is metde noodige credieten moeten worden verstrekt. In de tweede plaats is uitbreiding met beroepspersoneel niet strikt noodzakelijk, aangezien de verhoogde personeelsbehoefte voornamelijk het gevolg is van de uitbreiding der plaatselijk defensieve territoriale verdediging, waarvoor noch troepen met langen oefentijd, noch een allround opleiding vereischt is. B. Kort-verband personeel. Kort-verbanders volgen voor wat betreft de personeelskosten op de tweede plaats, na het beroepspersoneel. Het stelsel heeft ongeveer dezelfde voordeelen als het lang-verband systeem en is uit administratief oogpunt te verkiezen boven het militie stelsel. 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 33