De aanvankelijk gebezigde, in het aangehaalde artikel genoem de controlemiddelen bleken zeer goed te voldoen zoolang op stilstaande doelen werd gerichtop bewegende doelen waren zij niet afdoend. Zoo noemt majoor Smeets onder „Controle maatregelen door den onderwijzer bij de richtoefeningen" als controlemiddel „een zeer zacht potlood, bevestigd in een houten klos, die past in de monding van het kanon, dan wel beugels om het voorste gedeelte van het wapen". Brengt men het hulpmiddel op deze wijze aan, dan heeft men veel last van breken van het potlood, terwijl de punt bij grootere bewegingen van den vuur mond niet meer in aanraking blijft met het papier. Men moet het richten dan elk oogenblik onderbreken, hetgeen niet ten goede komt aan de interesse en de concentratie van den man. De gebrekkigheid van de controlemiddelen voor de richtoplei- ding op bewegende doelen deed ons eenige, hieronder opgesomde hulpmiddelen beproeven, waarbij wij uitgingen van de volgende onderverdeeling van de opleiding van den richter I. De opleiding in het kampement. a. met potloodcontroleur, b. met schaalmodellen, gecontroleerd door zielrichtmiddelen, c. met schaalmodellen, niet gecontroleerd, doch nu met voorhoudafstanden en de juiste vizieren. II. De opleiding in het terrein. a. op tractoren en andere motorvoertuigen, gecontroleerd met de zielrichtmiddelen, b. op tractoren en andere motorvoertuigen, niet gecontro leerd, doch met voorhoudafstand en de juiste vizieren. ad. I a. Een verbeterd controle-potlood (zie afb. 1). Beschrijving. Vóór op den loop worden twee beugels met vleu gelmoeren bevestigd. In deze beugels past een koperen buis (gordijnroe) waarin een spiraalveertje is geborgen. Deze artikelen zijn door den geweermaker gemakkelijk aan te maken. Aan het einde van het veertje is de z.g. potloodhouder bevestigd, die op eiken passar is te krijgen. Het potlood moet tijdens de richt- oefening zoodanig tegen het op karton geprikte blad papier wor den gedrukt, dat de spiraalveer een weinig ingedrukt is. Het schijvenmaterieel bestaat uit kartonnen schijven van 45 X 30 cm (zie afb. 2). De opleiding heeft het volgende verloop. De leerling richt met het kruis van zijn kijker op de schijf het potlood is veerend tegen het papier gedrukt. Men onderwijst den man nu, hoe het richtkruis te verplaatsen, eerst langs hori zontale en verticale lijnen, daarna langs een schuine lijn, een zig-zag lijn en gebogen lijnen. Hij moet daarbij leeren, gelijktijdig met beide handen aan de wielen te werken. (N.B. De onderwijzer 466

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 42