c. Vier bedieningen vuurden op drie stilstaande doelen, op af standen van 400700 m opgesteld in een strook van 30°. Gedurende dit vuur moest het vizier één maal worden ge wijzigd. De voor doelaanwijzing, vuurcommando en afgeven van het vuur te zamen benoodigde tijden bedroegen bij de vier stukken respectievelijk 18", 20", 22" en 23" bij elk vuur werden met 3 granaten ook alle drie de doelen getroffen. Ook hier demonstreerden zich nog kleine fouten van de bedieningsmanschappen, hetgeen niet te verwonderen valt, indien men bedenkt, dat allen voor het eerst met scherp scho ten, hetgeen toch altijd een andere sensatie geeft dan richt- oefeningen (vuurexercitiën) met gebruikmaking van exer citiegranaten e.d. Hoewel het vuur op bewegende doelen iets moeilijker is, durf ik op grond van de vermelde opgedane ervaringen toch vast te houden aan den eerder door mij gestelden eisch van 12 tot 16 gerichte schoten per minuut, óók onder gevechtsomstandigheden. De bedieningen dienen echter terdege te zijn geoefend en moeten volmaakt met elkaar kunnen samenwerken hier geldt ook weer „oefening baart kunst". Het is echter bij de opleiding (richtoefeningen) noodzakelijk steeds gebruik te maken van exercitiegranaten, omdat alleen hier door de vereischte vaardigheid in het laden en afvuren kan wor den verkregendit te laten doen met z.g. schijnbewegingen geeft een onjuist beeld en is derhalve uit den booze. Het bezwaar van het breken van het potlood van het door mij gepropageerde controle-middel heb ook ik ondervonden, hoewel ■het potlood van huis uit veerend in den klos was bevestigd. Dit bezwaar is te ondervangen door gebruik te maken van een potlood met stompe punt. Het papier, waarop de bewegingen van den vuurmond werden geregistreerd, liet ik bevestigen op een plankje en dit weder op een statief van zwaar hout, vervaardigd ongeveer in den vorm van een schoolbord-ezel. Hierdoor werd de moeilijkheid, dat het potlood niet altijd tegen het papier drukt, niet ondervonden. Uiteraard is de door kapitein Lapré voorgestane methode even goedzij vindt o.m. toepassing in het Duitsche leger. De controle door middel van zielrichtmiddelen en het richten op de schaalmodellen zullen zeer zeker een waardevolle aanvul ling vormen bij de richtopleiding. 472

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 48