d. zij moeten gemakkelijk kunnen worden gesplitst of samen gevoegd ten einde haar sterkte in overeenstemming te kunnen brengen met het te verrichten werk e. de eenheden moeten krachtig bewapend zijn het voor de werkzaamheden benoodigde materieel moet ook in het terrein snel kunnen worden opgevoerd g. de verbindingen tusschen de pioniereenheden en het mate rieel moeten te allen tijde zijn verzekerd. GRONDIG OEFENING VOOR DE HOOFDTAAK. De verschillende werkzaamheden ter uitvoering van de hoofd taak der pioniers zullen vaak in een korte spanne tijds door éénzelfde pionierafdeeling moeten worden verricht. Het is daarom van het grootste belang, dat elke bij de divisie of kleinere een heden ingedeelde afdeeling alle onderdeelen van de hoofdtaak beheerscht. Specialisatie voor een afdeeling of voor den afzon derlijken pionier is slechts toelaatbaar, na een volledige basis opleiding, die alle onderdeelen van de hoofdtaak omvat. De basisopleiding zal moeten aanvangen met elementaire oefe ningen, die geheel op de practijk zijn ingesteld. Zoo zullen die oefeningen uitsluitend mogen plaats vinden met gereedschap, overeenkomend met dat in de uitrustingen, terwijl den man moet worden geleerd, het scherp te houden met de middelen, waarover in de uitrusting wordt beschikt. Het is bepaald minder juist, uit de werkmagazijnen ander soort gereedschap te ver strekken dan in de uitrusting voorkomt. Door motoren aange dreven gereedschap, autogeen-snijapparaten en andere gecompli ceerde werktuigen, komen in zoo beperkte mate in de uitrusting voor, dat er mede kan worden volstaan slechts een kern van specialisten op de hoogte te brengen van de bediening. Voor een specialistische opleiding op dit gebied komen in Indië in aanmerking Europeesche beroepspioniers en miliciens, die burg er practijk in motoren hebben. Een opleiding van k.v.-per- soneel en militie in het algemeen, voor het bedienen van moto rische werktuigen blijve achterwege zij kost veel tijd en werpt weinig resultaat af door het geringe aantal aanwezige werktuigen. De plaats, waar het gereedschap te vinden is, moet iedere pionier weten daarom beschouwe men het op- en afladen van pionierauto's ook als een elementaire oefening. Deze kennis wordt onderhouden door steeds met model beladen auto's uit te rukken. Nimmer rukke men gemotoriseerd uit zonder gereedschap. Wanneer de elementaire oefeningen voldoend zijn gevorderd, make men een aanvang met de toegepaste oefeningen. Dit moeten echte practijk-oefeningen zijn. Kan men bij elementaire oefeningen nog toelaten, dat het voor den bouw van een noodbrug benoodigde materieel keurig bij het punt van brugslag is gereed gelegd, bij 474

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 50