een toegepaste oefening is dit ongerijmd; men vindt in het ope ratiegebied geen rivieroever met opgestapeld materieel. Hoe het dan wel moet Om de gedachten te bepalen volgen hier twee voorbeelden. Een brug slag oefening. Een pioniersectie rukt uit, gemotoriseerd, met model bepakte auto's en krijgt opdracht, zich naar een bepaald punt te begeven. Een motorordonnans ijlt de sectie achterna, haalt den commandant nog op den marschweg in en overhandigt hem een overeenkomstig de werkelijkheid opgesteld bericht van den „pionierofficier toegevoegd aan den troepencommandant" met naast de andere voorgeschreven gegevens de volgende opdracht „Brug in weg van P naar Q hij X vernield. Zoo snel mogelijk verbinding voor pantserauto's tot stand brengen. Materieel aan te vragen uit pionierpark te A". De sectiecommandant verkent de plaats van de vernielde brug, vraagt per telefoon en/of motorordonnans het benoodigde materieel aan en begint, in afwachting van de komst daarvan, onmiddellijk de toegangen voor een noodbrug vrij te maken. Hij meldt het tijdstip, waarop de verbinding vermoedelijk zal zijn hersteld, aan zijn opdrachtgever. Tijdens den brugslag kan vijandelijke actie worden ingeschakeld, zooals aanvallen van vliegtuigen, doorstooten van pantserauto's enz., zulks ten einde de oorlogspractijk getrouwer na te bootsen. Zoodra de brug gereed is, wordt zij daadwerkelijk beproefd en een bruggewacht ingesteld, waarop de rest van de sectie af marcheert. Een vernielingsoefening. Een pioniersectie rukt uit, gemotori seerd, met model bepakte auto's, en met de opdracht, de bruggen bij P, Q, en R over de kali S. ter vernieling voor te bereiden. Nog tijdens den marsch gelast de sectiecommandant aan drie pioniergroepen, zich ten spoedigste naar de brug bij P, resp. Q of R te begeven en haar vernieling voor te bereiden de vierde groep houdt hij voorloopig nog in de hand. Hij geeft op, waar hij zelf is te bereiken. Berichten van de groepen komen binnen. Zij melden o.m. de tijdstippen, waarop de bruggen ter vernieling zijn voorbereid. De sectiecommandant zet de vierde groep in bij Q. Hij geeft de commandanten te P en R opdracht, de ladingen af te werken en te doen springen op het uur X. Het laatste geschiedt door het tot ontsteking brengen van vuurkoord, slagkoordleidingen en de buiten de oefenblokjes hangende slagpijpjes. Onder mededeeling, dat vijandelijke gemotoriseerde af deelingen in opmarsch zijn van naar Q, draagt de sectiecommandant den groepscommandant te Q op, de toegangen tot de brug aldaar af te sluiten en haar bij doorgezetten aanval te vernielen. De 475

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51