groepscommandant voert den last uit door den weg naar de brug even voor een bocht op een niet te omtrekken punt met draad- rollen af te sluiten. Een pioniergroep brengt vuur op deze hindernis. De sectiecommandant ensceneert een aanval met de groepen, afkomstig van P en R. Zij stooten op de hindernis, springen uit de auto's en trachten de pioniergroep, welke de hindernis onder vuur houdt, te verdrijven. Laatstgenoemde groep zendt ordon nansen naar de brug te Q, die dan onmiddellijk wordt vernield. WERKZAAMHEDEN VOLGENS VAST SCHEMA. Van zeer veel belang, voornamelijk door de groote tijdsbespa ring, die daaruit voortvloeit, is het werken volgens vast schema. Bij den bouw van noodbruggen wil dit allereerst zeggen, dat men een vaste indeeling in ploegen bezigt en daarbij haar sterkte aanpast aan de indeeling in pioniergroepen en de plaatselijke omstandigheden. De ploegen hebben steeds eenzelfde, bekende taak de verschillende taken en de sterkte der ploegen zijn zoo danig geregeld, dat zij zonder uitzondering steeds kunnen door werken en niet op elkaar behoeven te wachten. In de tweede plaats dienen uitsluitend noodbruggen te worden gebouwd van de in onze voorschriften omschreven typen, waarvan het materieel veelal in geconfectiormeerden toestand is opgelegd of het benoodigde materiaal reeds in de gebruikelijke afmetingen gereed ligt. Voor het laatste geval worde gewezen op het groote belang van toepassing van eenheidsmaten (normalisatie) in ver schillende pionierconstructies, zulks ten einde het materieel in minder verschillende afmetingen te behoeven op te leggen. In onze omstandigheden zal het van groot belang zijn, het motorverkeer op de vaak lange verbindingslijnen te kunnen handhaven. Daarom lijkt het slaan van juk- en schraagbruggen, die door den vijand vernielde bruggen moeten vervangen, het meest voor beoefening in aanmerking te komen. De rivieren zijn als regel niet zeer diep en vaste noodbruggen zijn het minst kostbaar en kwetsbaar. Over diepe rivieren zal de pontonbrug uitkomst brengen, mede door de snelheid, waarmede lange bruggen gereed kunnen komen; de pioniers moeten met dit brugtype dan ook door en door ver trouwd zijn. Het z.g. drijfzakkenmaterieel, waartoe behooren de drijfzakken- vlotten, drijfzakkenloopbruggen en drijfzakkencolonnebruggen, heeft alleen beteekenis voor het overwinnen van breede, door den vijand verdedigde, rivieren. Het is een moeilijk te beant woorden vraag of dgl. gewelddadige rivierovergangen in Indië in de toekomst veel toepassing zullen vinden. Zeker is het n.m.m. evenwel, dat de pioniers daarbij voor het op groote schaal over zetten van drijfzakkenvlotten en slaan van loopbruggen slechts 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 52