afdeelingen wel altijd beschikbaar zullen zijn. Doch ook al zou zulks het geval zijn, dan nog kunnen zich gevallen voordoen, waarin de pioniers tot vechten worden gedwongen om hun taak te kunnen volbrengen en aangezien het in beginsel niet juist is, onvolwaardig bewapende troepen in het vuur te brengen, kunnen niet krachtig bewapende pioniers geen steun verleenen aan be schermende afdeelingen, ook al zou het gevecht ongunstig ver- loopen. In dergelijke gevallen en ook wanneer geen gemotoriseerde beschermende afdeeling beschikbaar is, kan een krachtige bewa pening der pioniers uitkomst brengen. Zij behoeven het contact met den vijand dan niet te vreezen, ook al zoeken zij het niet. Blijkens de wijze, waarop buitenlandsche legers de pioniereen heden bewapenen, is een lichte mitrailleur per 2 X 12 man (k.groep en km.groep) als een minimum te beschouwen. Een dergelijke bewapening, alsmede een uitrusting met handgranaten zal tevens van nut zijn bij de aan de pioniers toevallende taak, voor vijandelijke versterkingen aangebrachte versperringen op te ruimen. M ATERIEELV O ORZIENING. Een van de moeilijkste zaken is, het benoodigde materieel tijdig beschikbaar te stellen. Zouden pioniereenheden het voor elk doel benoodigde materieel medevoeren in de voorste zone, dan zou zulks leiden tot vernietiging, beschadiging of verlies van bedui dende hoeveelheden materieel en tot een minder mobiel maken van die eenheden. Deze oplossing is derhalve te verwerpen. Anderzijds geeft een te groote afstand tusschen pioniers en materieel (in het bijzonder materieel, dat veel noodig is, zooals springmiddelen) een groot tijdverlies door den opvoer langs de vaak beschadigde wegen, ook al is dit vervoer gemotoriseerd. Slechts een echelonneering van het materieel in de diepte kan uitkomst brengen a. de kleinste zelfstandig optredende pioniereenheden voeren het meest gebruikte kleine gereedschap en kleine hoeveel heden springmiddelen mede b. pioniersecties en overeenkomstige eenheden beschikken over voertuigen met speciaal gereedschap, springmiddelen voor aanvulling van de uitrustingen der onder a genoemde een heden, vechtwagen-mijnen en draadrollen, alsmede opvouw bare booten c. compagnies-gereedschapsauto's bevatten voorraden voor aan vulling van de sectie-gereedschapsauto's, en zijn vaak voor zien van compressor-installaties, reparatie- en kraaninrich tingen, materieel voor drinkwatervoorziening en munitie d. het brugmaterieel is meestal ingedeeld in den bataljons- 478

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 54