kaarten, een aantal opnemingen van het Mijnwezen en de uit voerige verkenningen, welke in de jaren vóór 1914 op verschil lende eilanden vanwege den Generalen Staf zijn verricht. Even eens behooren hiertoe de meeste opnemingen van de militaire exploratie van Nieuw-Guinea uit de jaren 1905-1914. Daar van een deel van dit gebied sindsdien luchtfoto's zijn opgenomen, heeft men nu een middel om de juistheid van de vroegere ver kenningen te toetsen. Hierbij is herhaaldelijk de groote nauw- keurgheid van dit exploratiewerk gebleken. De ligging van de meeste rivieren wijkt slechts weinig van de werkelijkheid af en bijna elke booht is, ondanks een iets anderen vorm, op de luchtfoto's terug te vinden, zelfs zoodanig dat men de sporen van vroeger waargenomen, maar sindsdien verdwenen kampongs met behulp van de verkenningsschetsen op de luchtfoto's kan aanwijzen. Er staan echter ook enkele gevallen tegenover, waarbij op de verken- ningsschets uit een rivier stukken zijn vergeten of een gedeelte op een verkeerde schaal is geteekend, dus fouten, welke blijkbaar bij het opdragen zijn ontstaan. E. Schetsmatige gegevens. De minst nauwkeurige gegevens, waaraan vaak geen metingen ten grondslag liggen en welke meestal afkomstig zijn van topo grafisch niet geschoolden, worden hier samengevat onder den naam schetsen of kaartschetsen. Het eerste werk, voordat met het samenstellen van de schets kaart wordt begonnen, is het met elkaar vergelijken en het identific eeren van de terreinvoorwerpen, die de schetsen met betere metingen en met andere schetsen gemeen hebben. Meestal herkent men ze nog wel aan hun vorm en hun onderlinge ligging, maar deze kan zoo schematisch en verwrongen zijn, dat er voor de identificatie niets overblijft dan de namen 1). Ook deze kunnen echter nog moeilijkheden geven wanneer dezelfde plaatsen of rivieren op twee schetsen een verschillenden naam hebben. Meestal is een deel der naamsverschillen een gevolg van een verschillende spelling na een herhaald uitspreken van de namen herkent men dan de gelijkheid. Maar behalve deze schijnbare verschillen kunnen er ook werkelijke naamsver schillen zijn. Oorzaken hiervoor zijn er genoeg aan te wijzen een rivier kan in versdhillende deelen van zijn loop ver schillende namen hebben, terwijl één dier namen door de opnemers bij de geheele rivier is geplaatstde onderzoekers kunnen de namen hebben gehoord van menschen van verschillen den landaard (b.v. kust- en binnenlandbewoners) of de vraag naar den naam is niet begrepen en er is een ander antwoord 482 J) Zie hiervoor ook hoofdstuk XI van de reeds vaker genoemde „Carto- graphie coloniale" van Kd. de Martonne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 58