gegeven, dat als riviernaam is genoteerd of door een eenigszins angstige en wantrouwende bevolking zijn opzettelijk verkeerde namen genoemdof, tenslotte, de naam is werkelijk veranderd, wat bij kampongs veel voorkomt. Ook zijn er wel gevallen, waarbij de namen van twee rivieren of kampongs op twee kaarten met elkaar zijn verwisseld voor een identificatie zijn deze natuurlijk ten eenenmale ongeschikt. Op de algemeene schetskaart worden alle geconstateerde werkelijke naamsverschillen voorloopig opge nomen, opdat 'hieruit later ter plaatse gemakkelijk de juiste naam en schrijfwijze kunnen worden gekozen. Bij de identificatie is reeds gebleken, welke gedeelten van een schets ook voorkomen op nauwkeuriger gemeten kaarten (bous- sole-metingen, metingen met kleine instrumenten) en dus kunnen vervallen. De volgende bewerking is nu, die lijnen van de schets, die aansluiten aan de nauwkeuriger meetlijnen, zoodanig te ver plaatsen en te vervormen, dat zij op de juiste plaats aan de meetlijn aansluiten. Meestal heeft dit ook weer een zekere ver wringing van de andere deelen van de schets ten gevolge. Hier door wordt de ligging der details van de schetsen verbeterd en wel des te meer naarmate ze dichter bij de meetlijn liggen en er meer mee samenhangen. Het vervormen en verschuiven van oorspronkelijke gegevens van een schets moet echter met groote voorzichtigheid, geschieden en niet méér dan noodig is, daar dergelijke gegevens tenslotte toch het eenige zijn, wat werkelijk in die streek zelf is opgenomen. Twee beschouwingswijzen kunnen ons bij dit vervormen leiding geven. De eene gaat uit van de twee vragenwat heeft de waarnemer werkelijk gezien, wat alleen maar vermoed, op welke wijze kan hij zich in afstanden, richtingen en samenhangen in het terrein vergist hebben Wat deze laatste vraag betreft, zijn er tal van oorzaken aan te wijzen voor een onjuiste weergave van wat is waargenomen. Zoo zijn bijvoorbeeld afstanden in moeilijk begaanbaar terrein vaak te lang aangegeven en in gemakkelijk terrein te kort of zijn de afmetingen in een gebied met veel kampongs te groot en in terrein met zeer weinig kampongs te klein voorgesteld. Gevolgde paden zijn dikwijls geheel recht geteekend, terwijl in werkelijkheid de richting geleidelijk verandert en het azimuth tenslotte dus geheel fout is, zoodat een kaartgedeelte op een geheel verkeerde plaats terecht komt. Zijwegen zijn vaak lood recht op de hoofdrichting geteekend terwijl zij in werkelijkheid een geheel andere richting hebben. Eenzelfde berg, die uit twee tegenovergestelde punten is waargenomen en waarvan de afstand te klein is geschat, kan als twee verschillende bergen op de kaart voorkomen. Zoo zijn er dus tal van oorzaken aan te wijzen voor een onjuiste voorstelling van het waargenomen terrein op de 483

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 59