Kleine Soenda-eilanden. Van de meeste der Kleine Soenda-eilanden "bestaan topografische kaarten (Bali, West- Lombok), vluchtige opnemingen (Soemba, Timor, Roti, Alor), ver- kenningskaarten (Flores en omliggende eilanden) of voorloopig nog bruikbare schetskaarten (Soembawa, overig Lombok)Slechts de twee eilanden Pantar en Savoe met omringende kleine eiland jes, die in de voorgaande reeks ontbreken, komen dus voor de nieuwe schetskaarten in aanmerking. Molukken. Ook hier bestaan van de grootste eilanden of grootendeels vluchtig opgenomen topografische kaarten (Ambon- groep, Halmaheira, Batjan-groep en omringende eilanden) öf uitvoerige verkenningskaarten (Ceram) óf nog bruikbare schets kaarten (Boeroe, Soela-eilanden)Daarnaast staat echter een groot aantal kleinere eilanden en eilanden-groepen, waarvan schets kaartbladen zeer noodig zijn. Hiervan is de schetskaart van Wetar bij wijze van uitzondering op de schaal 1 150.000 en met afwijkende bladgrenzen uitgege ven, daar deze schetskaart kan worden beschouwd als een her uitgave, op dezelfde schaal, van den vorigen druk. Nieuw-Guinea neemt een iets afwijkende plaats in, daar hiervan in 1936 reeds een groot aantal bladen is samengesteld op de schaal 1 250.000 en begrensd door Greenwich-meridianen, dus niet passend in het algemeene bladsysteem. Van deze bladen zal spoedig een bijgewerkte herdruk verschijnen. Dit aantal is in 1939 in westelijke richting met een achttal uitgebreid, terwijl er nog drie bladen zullen volgen. Verder behoeft deze serie echter niet te worden voortgezet, daar men dan aansluit aan het gedeelte, waarvan luchtfoto's bestaan en waarvan dus bin nenkort fotogrammetrische kaarten zijn te verwachten. Alleen in den Vogelkop ligt nog een strook, waarvan geen luchtfoto's bestaan en waarvan dus nieuwe schetskaartbladen noodig zijn. Zij zullen echter in het algemeene bladsysteem en op 1200.000 verschijnen, daar deze bladen direct aansluiten aan de 'ontworpen bladen der Molukken en niet aan het gebied der bladen op 1250.000. SLOTWOORD. Zoodra het geheele hier ontvouwde programma, dat bijna 200 bladen omvat, over eenige jaren zal zijn afgewerkt, zal men ook voor het niet topografisch opgenomen gebied over uniforme en zoo volledig mogelijke kaarten kunnen beschikken, die aan een veelzij'dig doel zullen kunnen beantwoorden. Bij het gebruik in het terrein zelf zal men zich niet meer behoeven te behelpen met verouderde kaarten op kleine schaal of met zelf uit patrouille- kaarten gemaakte schetsen bij het voorbereiden van economische, bestuurs- en militaire maatregelen of van wetenschappelijke 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 64