onderzoekingen leveren zij een beeld, een inventarisatie van alles, wat op topografisch gebied van een streek bekend is voor in ventarisaties op ander gebied (b.v. van plantengroei, landbouw gewassen, bodemsoorten, geologie) kunnen zij den topografischen grondslag vormen. Ook voor den Topografischen Dienst zelf hebben de nieuwe kaarten verschillende voordeelen. In de eerste plaats vormen zij den grondslag voor alle verdere overzichtskaarten, in het bijzonder voor de bij het luchtverkeer gebruikte Internationale Wereldkaart. Het materiaal voor deze overzichtskaarten ligt in de schetskaart gereed en behoeft niet voor elke overzichtskaart opnieuw te worden verzameld en verwerkt. Verder zijn de schetskaarten van belang om de terreinen te kunnen uitzoeken, die voor topografische opneming in aanmerking komen, en om aan de hand van de schetskaarten te kunnen beoordeelen, op welke wijze de opneming moet plaats vinden. Tenslotte leveren de schetskaarten het middel om geregeld nieuwe gegevens over een gebied te verkrijgen, doordat exem plaren van elke nieuwe uitgave weer worden verstrekt aan de militaire en burgerlijke autoriteiten in het betrokken gebied, met het verzoek, ze zooveel mogelijk in het terrein aan te vullen. Het is dus van groot belang, dat ook de militairen met kracht hieraan medewerken, want slechts op die wijze zal het mogelijk zijn, dat de centrale overheidsorganen en in het bijzonder de legerleiding over eenigen tijd kunnen beschikken over alles, wat in kartografisch opzicht van een gebied bekend is. 489

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 65