509 Omtrent de resultaten van deze opleidingen kan nog geen definitieve uitspraak worden gedaan, wijl hiervoor eerst over een langere ervaring en meer feitenmateriaal moet worden beschikt. Voorts volgt een belangrijk aantal Inheemschen de opleiding tot monteur bij de militaire luchtvaartde tot dusverre daarmede verkregen resultaten zijn 'bevredigend. Bij de verschillende wapens en diensten wordt stelselmatig nagegaan of vcor alle in oorlogstijd door dienst- en reserveplichtigen te bezetten bijzondere functies reeds personen zijn ingedeeld, die uit hoofde van hun beroep daarvoor bijzonder geschikt zijn. Waar dit niet het geval is wordt nagegaan of zoodanige personen elders zijn ingedeeld en door andere krachten kunnen worden vervangen. Herindeelingen hebben hierdoor her haaldelijk plaats. Bij de vaststelling van de mobilisatie-bestemming van dienst- en reserve plichtigen bij het K.N.I.L. wordt er naar gestreefd hen in te deelen bij een heden, welke dicht bij hun woonplaats zullen mobiliseeren. Dit beginsel kan echter slechts ten deele worden doorgevoerd, omdat de verspreiding van bedoelde dienstplichtigen over de woonplaatsen uiteraard niet precies in overeenstemming is met de benoodigde aantallen' in eiken rang en functie bij de nabij die plaatsen gelegerde mobilisatie-eenheden. Ook is het veelal niet mogelijk, bij de talrijke verhuizingen op Java en Madoera de mobilisatie-bestemming te wijzigen zonder de organisatie van de mobilisatie-eenheden te ontwrichten. Voor verschillende legeronderdeelen, waarbij een hooge mate van paraat heid is vereischt, is de frequentie van opkomst van de reserve-officieren en militie reeds zoo groot, dat verdere verhooging daarvan practisch zou leiden tot onafgebroken dienen. Dit is noch voor de paraatheid noch voor de oefening noodzakelijk. Voor de overige legeronderdeelen heeft periodieke oproep van militie en reserve-officieren voor oefening plaats waarbij de frequentie afhangt van de noodige mate van paraatheid. Waar deze te gering is gebleken heeft verhooging van de frequentie plaats of zal deze plaats hebben. De landstorm wordt in de groote plaatsen op Java en ook in de Buiten gewesten reeds periodiek opgeroepen. Ook aan de oefening van de landstor- mers buiten deze plaatsen is aandacht geschonken. Zoo noodig zullen neg verdere opkomsten worden bevolen. Als geheel beschouwd komt de militie meer op dan de landstorm. II. Aan de tegen een algemeene of gedeeltelijke proefmobilisatie van het leger bestaande bezwaren blijft de Regeering nog evenveel gewicht hechten als voorheen. Naar het Haar voorkomt, wordt het nut van een dergelijken maatregel overschat. Voor zoover kan worden overzien, zouden bij een proefmobilisatie slechts fouten inzake de organisatie van de opkomst der dienst- en reserve plichtigen aan het licht kunnen treden. Fouten, welke eventueel de orga nisatie en formatie van de legeronderdeelen zouden aankleven, kunnen immers eerst in de practijk, d.i. in den strijd, tot uiting komen. Zooals reeds eerder werd opgemerkt wordt er naar gestreefd o.a. door het periodiek houden van mobilisatie-oefeningen in de verschillende garnizoenen het vormen van de mobilisatie-eenheden zoo grondig mogelijk voor te bereiden. Bovendien zijn de lastgevingen, welke aan de dienst- of reserveplichtigen worden uitgereikt betreffende tijdstip, plaats en wijze van opkomst bij mobilisatie, kortelings gecontroleerd met de bij de betrokken mobilisatie eenheden berustende gegevens. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat ook ten aanzien van het vervoer van de opkomende dienstplichtigen zich geen bijzondere moeilijkheden zullen voordoen, aangezien hun aantal niet zoo omvangrijk is, dat zij niet met de normale dienstregelingen der openbare verkeersmiddelen zouden kunnen worden verwerkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 89