15 UIT DE PERS. A. DE VERDEDIGING VAN BRITSCH-INDIË. De Indië Bode bevatte een zeer interessant artikel over De verdediging van Britsch-Indië, dat zeker de belangstelling zal hebben van de lezers, die de enkele jaren geleden in het I.M.T. verschenen artikelen Lawrence-Waszmusz, tegenspelers, De nabije Oost en De Britsch-Indische noord-west grens hebben gevolgd. 510 In een nummer van „Asia" van verleden jaar troffen wij het hieronder volgende, interessante artikel van de hand van Ladislas Farago aan, waaruit blijkt hoe Engeland reeds in de laatste jaren diverse maatregelen nam om het hoofd te bieden aan de situatie, welke zou ontstaan wanneer het Rusland van Stalin, de politiek der tsaren voortzettend, waar deze indertijd werd afgebroken, op zou gaan dringen in de richting van de Perzische Golf en Britsch-Indië. Het artikel van Farago is vooral thans, waar het steeds duidelijker wordt dat een groot gedeelte van de beslissing in den huidigen oorlog in het Nabije Oosten zal vallen, terwijl ook aan de houding van Sovjet-Rusland voort durend grooter aandacht moet worden geschonken, actueel. De vraag isZal Stalin den sprong wagen en trachten thans de zoozeer begeerde havens aan de warme wateren van de Perzische Golf en den Indischen Oceaan te verkrijgen En zal hij wellicht tevens een inval probeeren in Britsch-Indië of acht de koude rekenaar, die Georgiër is, het tijdstip voor een „showdown" met het Britsche Rijk om de beheersching van Midden-Azië nog niet aangebroken Hoe ook in de practijk de beantwoording van deze vragen moge worden, Engeland heeft, naar uit het hieronder volgende moge blijken, met alle eventualiteiten rekening gehouden. Zouden de Russen hun begeerige handen naar Irak, Iran, Afghanistan en Britsch-Indië willen uitstrekken, dan kunnen zij rekenen op een warme ontvangst. Heden ten dage zijn Engeland en Rusland, evenals in de negentiende eeuw, verwikkeld in den ouden, imperialistischen en harden strijd in Centraal-Azië. Natuurlijk kunnen binnenlandsche verwikkelingen in Britsch- Indië een belemmering beteekenen voor een goede uitvoering van zelfs het scherpzinnigst opgezette plan voor de militaire verdediging van het land, doch het is aan twijfel onderhevig of de Britsch-Indische nationalisten', ondanks hun vijandigheid tegenover het Britsche imperialisme, ooit de huidige aspiraties van Sovjet-Rusland zouden steunen. Bijna twintig jaar geleden, kort na de October-revolutie, zagen vele Britsch-Indische nationalisten inderdaad naar het nieuwe Rusland voor bevrijding uit. Thans weten de Britsch-Indiërs echter, welke beteekenis aan het woord „bevrijding" van Stalin's woordenboek gehecht moet worden. Wanneer Britsch-Indië er ooit toe zal over gaan, den beslissenden stap naar nationale vrijheid te doen, zal het zijn weg alleen kiezen, ongeacht de plannen, welke Britsche en Russische strategen voor Britsch-Indië zouden hebben opgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 90