B. ADEN EN DE ROODE ZEE. Aan een tweeal, door den heer D. van der Meulen uit Aden en Port Soedan verzonden, in het A.I.D. afgedrukte reisbrieven ontleenen wij het volgende. (Zie ook de schets op blz. 496 in dit nummer.) 516 Het gedeelte van den grooten, door Centraal-Azië loopenden straatweg, dat van Boekhara tot de Noordelijke grensgebieden van Afghanistan loopt, werd geplaveid, opdat het voor legervrachtauto's, zware artillerie en tanks begaanbaar zou worden. Reeksen militaire vliegvelden werden aangelegd. Een geweldige fabriek voor de vervaardiging van licht oorlogsmateriaal werd te Ferghana, in Boekhara, gebouwd. Te Samarkand, Tashkent en Merv bevinden zich ammunitiefabrieken. Inheemsche politieke commissarissen krijgen een opleiding op een school te Tashkentdeze politieke commissarissen zouden namelijk de Sovjet- Russische troepen bij hun cpmarsch in Afghanistan moeten vergezellen. Gesteld tegenover deze koortsachtige voorbereidingen der Russen, slaagde Engeland erin, de autoriteiten te Kaboel ervan te overtuigen, dat de Sovjet- Russische militaire krachtsinspanning een rechtstreeksche bedreiging in hield voor de Afghaansche onafhankelijkheid. Wijlen koning Nadir van Afghanistan besloot geen acht te slaan op de voorstellen der Sovjet-Unie en integendeel met Engeland samen te werken. Op onopvallende wijze werd de Britsche legatie te Kaboel veranderd in het algemeene hoofdkwartier van de Afghaansche weermacht. Onder bevel van den Britschen gezant die zelf een luitenant-kolonel is houden vier Britsche officieren toezicht op den bouw van de Afghaansche versterkingen. Heden ten dage liggen machtige Afghaansche forten tegenover elk Russisch fort -te Faizabad, Taktapul, Herat en Dakka. Hun netwerk, dat zich van het Westen tot het Oosten des lands uitstrekt, vormt de eerste barrière om een Russische invasie tot staan te brengen. Het staande leger van Afghanistan telt 60.000 man, dit aantal kan op onge veer 250.000 reeds geoefende manschappen worden gebracht door het inlijven van contingenten van de voorbereidende klasse van het leger - een soort van Afghaansche militie en door het onder de wapenen roepen van de reservisten. Er zijn eenige verharde wegen aangelegd, welke Kaboel zoowel met den Khyber- als met den Bolan-pas verbinden deze wegen loopen door tot de Russische grens. Langs deze wegen is Engeland in staat versterkingen uit Britsch-Indië aan te voeren, wanneer in Afghanistan gevechten zou worden. De versterkingen aan weerszijden van de Oxus-rivier mogen geheel nieuw zijn, doch de politiek, welke haar deed ontstaan, is oud. Het vraagstuk blijftZal Sovjet-Rusland, dat zich gesteld ziet tegenover de vooruit geschoven verdedigingswerken van Britsch-Indië, er ooit toe besluiten, den handschoen aan de grootsch opgezette Britsche strategie toe te werpen Zooals de toestand thans is, vormen de uitgebreide en vooruitgeschoven verdedigingswerken van Britsch-Indië in Iran en Afghanistan, benevens in Turkije en Irak, een reusachtigen val voor lichtgeloovige Sovjet-strategen. Het is nog steeds mogelijk dat, gehoor gevend aan het zelfzuchtige advies van Berlijn, Moskou de fatale vergissing zal begaan, in den val te loopen. Doch zelfs wanneer de Russen zouden weigeren zich tot een invasie te laten verlokken, vervult het netwerk der Britsche verdedigingswerken voor de bescherming van Britsch-Indië in het Nabije Oosten zijn doel. Het Roode leger wordt door het bestaan van deze verdedigingswerken gedwongen, een aanzienlijke strijdmacht in Turkestan en in den Kaukasus op de been te houden. De Britsche tegenmaatregelen hebben, daar zij op tijd genomen zijn, de aanvalskracht der Russische troepen van hun aanvankelijke sterkte beroofd. Bovendien is de kwetsbaarheid van Rusland zelf, door het invoegen van Iran en Afghanistan binnen het netwerk der Britsche verdedigingswerken, toegenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 96