9. NIEUWE SCHETSKAARTEN VAN NEDERLANDSCH- INDIË (II) door Dr. A. J. P. PANNEKOEK, Hoofd der Kartografische Afdeeling van den Topografischen Dienst. C. Bergboussole-metingen. De bergboussole-metingen kunnen in het algemeen onvervormd in de kaart worden overgenomen. In den regel vallen eventueel hierin voorkomende foutjes tegenover het schetsmatige karakter van de kaart in het niet. Toch geldt ook dit niet onvoorwaardelijk. Soms is een meting van een punt aan de kust uit ver landinwaarts voortgezet, zonder dat daaraan een bekend punt of een andere boussolemeetlijn kon worden aangesloten. In zoo'n geval kan het eindpunt van de meetlijn door een accumulatie van kleine foutjes een verkeerde ligging hebben. De groote waarde van een paar nauwkeurige meetlijnen in een schetskaart ligt niet alleen in deze meetlijnen zelf. Van bijna nog meer belang is vaak, dat deze meetlijnen het mogelijk maken, aan zeer onvolkomen schetsen van hetzelfde gebied een grootere nauwkeurigheid te verleenen, doordat ook van alle op de meetlijn aansluitende lijnen van de schets, bv. zijpaden, zijrivieren en daartusschen gelegen gebergten, de ligging mede wordt verbeterd. De methodes hiervoor worden op blz. 482 e.v. behandeld. Een deel van de boussole-metingen is vergezeld van een meer of minder breede strook van in tranches weergegeven terrein. De waarde hiervan is zeer verschillend en moeilijk naar de kaarten te beoordeelen. Vaak berusten deze tranches evenwel op zéér weinig aangepeilde planchet-punten en moet de vorm van 480 In enkele gevallen is het mogelijk gebleken, dit aan te toonen. De van Paloe op Celebes zeer ver naar het z. voortgezette reeks van metingen van het Boschwezen eindigt in het z. los, zonder te zijn aangesloten. De afwijking ten opzichte van eenige, weliswaar slechts voorloopig bepaalde, triangulatie- punten bleek hier circa 4 km te 'bedragen. Op de kaart is een dergelijk geval voorgesteld door de meetlijn j-k-a, waarvan het eindpunt niet geheel samenvalt met het triangulatiepunt a. Op de voltooide kaart is deze meetlijn dan ook iets gedraaid om het punt j. De andere bergboussole-metingen n-p en q-x zijn daarentegen ongewijzigd op de definitieve kaart overgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 56