11. BEZOEK VAN DE MINISTERS AAN DE M.L. EN DE A.I. NIEUWE VERKENNERS VOOR DE M. L. Op 24 April j.l. brachten Minister Weiter en Minister van Kleffens een bezoek aan het vliegveld Andir en de Artillerie Inrichtingen te Kiara Tjondong, dat hoewel het slechts kort van duur en daardoor niet meer dan vluchtig kon zijn onge twijfeld een uitstekenden indruk heeft gegeven van de paraatheid van onze leger-luchtstrijdkrachten en van de prestaties van de technische inrichtingen, zoowel van de Artillerie als van de Mili taire Luchvaart. De eerste drie hier afgedrukte foto's zijn genomen tijdens de bezichtiging van verschillende typen vliegtuigen. Daarbij kon den Ministers tevens de jongste aanwinst van ons luchtwapen worden getoond, de Curtiss Falcon. Deze twee-zits verkenner, die tevens bruikbaar is als lichte bommenwerper, is afgebeeld op de laatste drie foto's. Daaruit blijkt de groote uiterlijke overeenkomst met den Curtiss Interceptor, het jachtvliegtuig, waarmede de lucht strijdkrachten eenigen tijd geleden werden versterkt. (Zie I.M.T. 1941 nr. 3 blz. 234.) Hoewel de verkenner is uitgerust met een motor van slechts 450 pk, is de vliegsnelheid op diensthoogte vrij groot. Dit is mede het gevolg van de intrekbaarheid van het landingsgestel, hetgeen voor een verkenningsvliegtuig wel zeer modern is. Voor een goede uitvoering van zijn taak als verkenner is het vliegtuig uitgerust met een radio-installatie voor wisselverkeer. Onder de vleugels zijn bommenrekken aangebracht voor het mede voeren van een bommenlast. Het toestel is bewapend met mitrailleurs, in de eerste plaats voor defensieve doeleinden, doch ook voor een offensief optreden, zooals bij het ingrijpen in den strijd op den grond door den aanval in scheervlucht. Bij uitzondering kan het luchtgevecht ook op offensieve wijze worden gevoerd, n.l. wanneer de tegenstander met minder moderne en dus minder snelle gevechtsvliegtuigen optreedt. Tenslotte kunnen zij worden gebezigd voor het leggen van nevelschermen. De versterking van de M.L. met deze vliegtuigen komt o.m. ten goede aan de samenwerking tusschen grondtroepen eenerzijds en luchtstrijdkrachten anderzijds. Moet hierbij uiteraard in de eerste plaats worden gedacht aan hun oorlogstaak, n.l. het optreden als verkenner ten behoeve van de bevelvoering of van bepaalde onderdeelen van het veldleger, c Jk. bij de opleiding en oefening van de grondtroepen, belast met den luchtafweer kunnen deze vliegtuigen waardevolle diensten bewijzen (koersvliegen e.d.). 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 76