12. STADS- EN LANDWACHTEN. In het April-nummer werd in het artikel Handhaving van orde, rust en veiligheid en overige gevallen van militairen bijstand gedurende het jaar 1940 mededeeling gedaan van de oprichting in Maart j.l. van stadswachten te Buitenzorg, Poerwakarta, Poer- wokerto en Probolinggo. Hieraan dient nog te worden toegevoegd de stadswacht Paloppo. In April zijn voorts opgericht of is toestemming tot oprichting gegeven voor stadswachten te Cheribon, Djambi, Poerworedjo, Soebang en Tegal. Inmiddels is het aan het Landbouw-syndicaat verzochte advies omtrent het instituut der Landwachten ontvangen. Naar aanlei ding van dit advies is met voortvarendheid een aanvang gemaakt met het oprichten van landwachten. Hiertoe werd den gep. gene- raal-majoor J. J. Pesman opgedragen, een reis over Java te maken ten einde zich plaatselijk op de hoogte te stellen van de noodzakelijkheid en de mogelijkheid, tot het oprichten van land wachten over te gaan, terwijl dezen opperofficier tevens machti ging werd verleend, toestemming tot oprichting te geven. Het resultaat is, dat thans in Oost- en Midden-Java en in de beide Vorstenlanden reeds verscheidene landwachten zijn opge richt, terwijl er nog meer zullen volgen. Ook in West-Java is de oprichting in vollen gang. Verwacht mag worden, dat het instituut binnen afzienbaren tijd nog aanzienlijke verdere uitbreiding zal endergaan. Hoewel de landwachten bestemd zijn om op te treden in de eigen omgeving, zullen de oefeningen, voor zoover zulks mogelijk is, door eenige landwachten gezamenlijk plaats hebben ten einde zoodoende meer profijt te kunnen trekken van het beschikbare instructiepersoneel. Met de algemeene leiding en het toezicht op de oefeningen zullen gewestelijke hoofdinstructeurs worden belast. Ook buiten Java zal tot oprichting van landwachten worden overgegaan. Op enkele plaatsen is zulks reeds geschied. Verdere uitbouw in de buitengewesten zal plaats hebben op grond van de ervaringen, welke op Java en met de in die gewesten reeds opgerichte landwachten zullen worden verkregen. Omtrent de „rente-actie" voor de aanschaffing van ambulance auto's voor de Stads- en Landwachten kan worden medegedeeld, dat eind Maart 19.094 inleggers der Postspaarbank door het afstaan van de hun toekomende rente over 1940 voor genoemd doel een 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 81