630 indeeling aan pioniers ten eenenmale onvoldoende was en dat met de voort schrijding van motorisatie en mechanisatie en het daardoor toegenomen tempo van alle gevechtshandelingen, de taak van pioniers zeer moeilijk doch uiterst belangrijk is geworden. Cav. J. 1941 nr. 4 brengt nadere gegevens omtrent den Bantam Car, die den motor met zijspan bij de Am. cav. zal vervangen. Deze kleine auto weegt leeg 850 kg, verbruikt bij militaire marschen 1 1 benzine op 8 a 9 km, heeft een motorvermogen van 45 pk, terreinversnellingen en vierwielaandrijving en een gunstigste max. snelheid van 100 km/u. Een doorloopende stalen bodem-plaat beschermt de kwetsbare deelen bij terrein rijden en doet het voertuig doorglijden over terrein voorwerpen, waarop het anders zou zijn vast geloopen. Eenige proefmodellen waren voorzien van vierwielbesturing teneinde korte wendingen mogelijk te maken. Het besturen van deze wagentjes bij eenigszins hooge snelheid (50 km/u.) werd echter gevaarlijk geacht, unless handled hy a superior operator. (Een pluim voor onze pau.bestuurders, die hun 6 maal zwaardere kolossen op vierwielbesturing door bergterrein rijden Het wagentje bleek zeer geschikt voor het vervoer en in stelling brengen van er achter gekoppeld pag. het bezit dus groote voordeelen boven den tractor, die voor gebruik bij lt. troepen te geringe snelheid op den weg en onvoldoenden actieradius bezit en het practisch onmogelijk maakt pag. mee te sturen met een snelle gep. patrouille. Reeds langen tijd was in de Ver. St. doende, voor de gemot. cav. een geschikter voertuig te vinden dan de motorzijspancombinatie, welke vele fouten bleek te bezitten. Tactisch liet zij veel te wenschen over de onder houdskosten waren hoog, reparaties kwamen te veel voor en de capaciteit buiten de goede wegen was te gering (éénwielaandrijving)Het verlangen naar een krachtiger, steviger en veelzijdiger voertuig, dat toch voldoende licht moest zijn, bracht Bantam, waarover de Am. cav. vol lof is. Zijn tactische bruikbaarheid wordt hooger aangeslagen dan die van den motor met zijspan, de beweeglijkheid is grooter, de besturing is gemakkelijker en minder vermoeiend, waardoor ook de opleiding van het personeel eerder resultaten afwerpt. L De slag bij Kaap Matapan. In het Mei-nr. van Zeemacht verhaalt luit. t. z. de Vos van Steenwijk het volgende omtrent den slag bij kaap Matapan. „Op 27 Maart omstreeks den middag verkende een Sunderland-vliegboot beoosten Kaap Passero (Sicilië), een aantal It. kruisers, koers zettend in o. richting. Vermoedend, dat de vijand voornemens was, Br. konvooien tusschen Egypte en Griekenland aan te vallen, gelastte admiraal Cunningham zijn lichte strijdkrachten, Alexandria te verlaten en zich te begeven naar een punt bezuiden Kreta. Deze lichte strijdkrachten stonden onder bevel van den vice-admiraal Pridham-Wippell en omvatten de Br. kruisers Orion en Gloucester, de Austr. kruisers Ajax en Perth en eenige torpedobootjagers. De opperbevelhebber volgde zijn kruisers met de slagschepen Warspite, Valiant, Barham, het vliegdekschip Formidable en een aantal torpedojagers. Den 28en Maart om 7.49 rapporteerden verkenningsvliegtuigen 35 mijl z. van het eilandje Gavdo een vijandelijk smaldeel, waaronder een slagschip van de Littorio-klasse, hetwelk later zou blijken de Vittorio Veneto te zijn. De kruisers van Pridham-Wippell stonden op dat moment 40 mijl ten z.o. van den vijand, terwijl de Br. hoofdmacht zich nog verder om de z.o. bevond. Om 8.00 kwamen de kruisers met den vijand in contact en veranderden hierop van koers, teneinde de Italianen in de richting van de Br. slagschepen te lokken. Inmiddels was van de Formidable het eerste torpedovliegtuig opgestegen en overgegaan tot den aanval op het It. slagschip. Het vermoeden dat sterke zeestrijdkrachten, waarbij een vliegkampschip, in de nabijheid waren, deed het slagschip met de escorteerende kruisers en jagers van koers veranderen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100