631 naar het n.w., met de bedoeling, de eigen bases te bereiken. De Br. schepen verloren hierbij het contact. Terwijl tijdens hierna volgende torpedoaanvallen de vliegtuigen op de Littorio een treffer boekten, hadden verkennende vliegtuigen meer naar het n. een tweede vijandelijk smaldeel ontdekt, bestaand uit 2 slagschepen van de Canour-klasse, kruisers en torpedojagers. De verzamelde Br. vloot zette nu de achtervolging in, waarbij de marine vliegtuigen in het begin van den middag hun torpedoaanvallen herhaalden en tusschen 15.00 en 17.00 Blenheim-bommenwerpers van de R.A.F. een aanval deden, waarbij een vijandelijke kruiser en een jager met een vol treffer werden getroffen, terwijl twee waarschijnlijke treffers op een anderen kruiser werden gerapporteerd. De gevolgen van deze luchtaanvallen bleven niet uit. De Vittorio Veneto verloor vaart en de Br. vloot naderde haar prooi meer en meer. Tegen het vallen van de duisternis deden de Swordjishes of Vildebeeste wederom een torpedoaanval, waarbij op een kruiser een treffer geboekt werd. Na donkerworden kwamen de slagen van het zware geschut, welke tot zoo'n drastische opruiming onder de It. vloot leidden. De reeds zwaar beschadigde kruiser Pola werd op een afstand van 4000 meter door de Br. slagschepen vernietigd. Het zelfde lot deelden de zusterschepen Fiume en Zara, de kleinere kruiser Giovanni delle Bande Nere, benevens de drie torpedojagers Vincenzo Gioberti, Maestrale en Vittorio Alfieri. De totale Br. verliezen bleven dien dag beperkt tot 2 vliegtuigen. Zonder meer zal bij het lezen van de gebeurtenissen van dezen gedenk- waardigen dag de uitermate gewichtige rol, die de luchtstrijdkrachten speelden, in het oog vallen. Zij waren het, die door hun verkenningen ad miraal Cunningham waarschuwden voor de aanwezigheid van de It. vloot in open zee, een op zichzelf zoo zeldzame gebeurtenis. Zij waren het, die door hun geslaagde torpedo- en bomaanvallen de vaart van den vijand dermate wisten te veminderen, dat de oudere Engelsche slagschepen het moderne en snelle It. materieel wisten in te halen. Echter niet alleen door hun treffers, doch ook door herhaalde schijnaanvallen, welke den vijand tot tijdroovende ontwijkmanoeuvres dwongen, wisten zij de Italianen te beletten, tijdig in hun bases terug te keeren. Zonder de aanwezigheid der Br. kapitale schepen en kruisers zouden echter de Italianen ongetwijfeld in den nacht zijn ontkomen aan de ver nietiging. Dit maakt een cardinaal verschil want de herstelling van zelfs ernstige beschadiging kost zelden meer dan 4 maanden en de vervangende bouw even zelden minder dan 4 jaar. Men krijgt als voornaamsten indruk van de actie der Britten een brillant beeld van een volmaakte samenwerking der oudere en nieuwere wapens onder het bevel van een vlootvoogd, wiens prachtige leiderscapaciteiten telkens weer tot opmerkelijke successen voeren. Zonder die eenheid van denken en handelen, het goede begrip van de mogelijkheden en beperkingen van elk wapen welke slechts door voortdurende samenwerking onder goede leiding bereikbaar is, zijn ook de beste materieele middelen niet tot bezield leven te wekken. Degenen die vroeger verwachtten dat de Britten in de betrekkelijk enge boezems der Middellandsche Zee weinig zouden kunnen uitrichten met hun niet bepaald moderne maritieme middelen en speciaal niet met hun weliswaar gemoderniseerde doch toch altijd 27 jaren oude kapitale schepen kwamen bedrogen uit. Zoo leidde de harmonische samenwerking van alle maritieme wapens, waarbij zich het vliegtuig als snelle verkenner en als snelle drager van torpedo's en bommen heeft gevoegd naast de onmisbare dragers van het kanon, tot een beslissende zege. Eikaars beperkingen aanvullend ondersteunen zij eikaars mogelijkheden en geeft elk wapen het hoogste rendement."

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 101