De Indië-Bode voegt hieraan onderstaande recente cijfers toe. B. NIEUW SOORT VECHTWAGEN, EEN TRACTOR-KANON EN EEN „PANZER-KILLER". In de eerste helft van April bevatte de New York Times een bericht omtrent een door de Duitschers op den Balkan gebruikt nieuw soort vechtwagen, waaraan het onderstaande is ontleend. 634 te kunnen krijgen ter financiering van de uitbreiding van het leger. Over het geheele land zijn burgerwachten en districts-oorlogscommissies gevormd om de openbare orde te bewaren en de plaatselijke aspecten der verdediging van de burgerbevolking na te gaan. In- en uitvoer worden gecontroleerd om de hulpbronnen aan deviezen in stand te houden. In het oorlogsfonds van den onderkoning stroomen bijdragen binnen dit fonds werd opgericht om de talrijke ongevraagde schenkingen in geld, die zoowel van vorsten als van boeren, werden ontvangen, op te nemen. Hoofden der stammen, die de grens gebieden 'bewonen, bieden hun diensten aan. De luchtbescherming wordt (bevorderd. Begin Maart van dit jaar, bij de indiening van de begrooting in de Britsch- Indische wetgevende vergadering, werd van regeeringswege verklaard, dat de sterkte der Britsch-Indische strijdkrachten 500.000 man bedroeg, terwijl verdere uitbreiding nog gaande was. De uitgave voor de uitbreiding der defensie en opleiding voor de weer macht werden geraamd op 14.655.000 pond sterling. De Britsche regeering zou de kosten dragen voor de aanvullingsdiensten in 1941-42, die Britsch- Indië's oorlogsuitgaven zouden verdubbelen. De successen der D. in Z.-Joegoslavië schijnen voor een grootdeel te moeten worden toegeschreven aan hun nieuwe „mountain-climbing" vewn., die in nauwe samenwerking met de zwaardere pantserdivn. optreden op haar flanken voor zuivering van het terrein. Een Zwitsersch blad publiceerde eenige foto's van dit nieuwe strijdmiddel, doch nauwkeurige bestudeering daarvan leert, dat het door de D. verstrekte truc-foto's zijn (De N.Y.T. van 25-4-41 drukte er een af; daarop is de ophouw vervangen door een slechts in front tot op borsthoogte beschermde en overigens aan alle zijden open zitplaats, hetgeen niet klopt met de nu volgende beschrijving. Red.) De „gemotoriseerde berggeit" is zoowel van rupsbanden voorzien als van wielen en houdt daardoor het midden tusschen de Am. „blitz buggy" (een klei ne terreinauto. Red.) en den licht gepantserden Brentractor. Met een gewicht van 4 t, een bemanning van 2 a 3 personen, een licht gepantserden koepel waarin 1 kanon van 4 cm en 2 mitrn. van 20 mm, haalt het voertuig bij gebruik van de rupsbanden een snelheid van 40 km./u. (in welk terrein Red.), op de wielen met luchtbanden 80 km/u. De dubbele tractie-mogelijk- heid maakt het zeer geschikt voor het volgen van bergwegen met hun hellingen en korte bochten. De voorwielen, met scharnierende assen voor besturing, worden omhoog en omlaag gebracht met een aangedreven wormschroef. De achterwielen zijn aangebracht op ehn as, die bij gebruik van de rupsbanden een plaats vindt op het dak van het achterste gedeelte van den vew., waarin zich de motor bevindt. Wanneer wordt overgegaan tot wiel-tractie, heft men het achtereinde van den vewn. met een dommekracht 10 a 12 cm op, plaatst de achteras, brengt de voorwielen met de wormschroef omlaag en in hun juisten stand, waarna de rupsbanden zijn ontlast. De vew. kan dan op ongeveer dezelfde wijze worden gebezigd als een pau. Zijn strategische waarde zou zijn gelegen in zijn hooge snelheid, gepaard aan zijn groot klimvermogen. Dit maakt het mogelijk, met dit voertuig

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 104