637 de nieuwe eenmotorige jachtvliegtuigen schijnt de Tornado wel het gewel digste te zijn. Echter heeft de R.A.F. nu ook een tweemotorig jachtvliegtuig ontwikkeld, de Westland Whirlwind, dat uitgerust is met twee Rolls Royce Merlin motoren. De Westland Whirlwind loopt met deze motoren iets meer dan 640 km/u. De bewapening schijnt het laatste woord in de moderne lucht- strategie te zijn. Dit tweezitter jachtvliegtuig is uitgerust met een hydraulisch bedienden mitrailleurkoepel en men kan gevoeglijk aannemen, dat de Whirlwind het antwoord is op de Messerschmitt Me-110. De Westland Whirlwind schijnt behalve met mitrailleurs, ook met kanons te worden gebruikt. Of deze bewapening als standaarduitvoering zal worden gebezigd, hangt natuurlijk af van de in de eerste gevechten verkregen resultaten. Wat de bommenwerpers betreft, is de Avro Manchester ook een postbode, die aardig wat pakketjes naar Duitschland kan brengen. Dit tweemotorig bomvliegtuig, dat uitgerust is met twee Rolls Royce Vulture motoren, loopt 523 km/u. Het totale gewicht bedraagt 13.608 kg. De spanwijdte bedraagt 27.43 meter. De Avro Manchester zal al het werk van de Blenheims en de Wellingtons in de toekomst moeten overnemen. Engeland heeft echter ook een groot bombardementsvliegtuig ontwikkeld, de Short Stirling, een viermotorig toestel, dat sneller en grooter is dan de Vliegende Forten. Het is een ontwerp van dezelfde menschen, die de Short Sunderland vliegbooten bouwden. Oorspronkelijk was het ontwerp bedoeld als een landvliegtuig voor trans-oceaan verkeer. Het project werd gewijzigd en uitgewerkt tot het snelste en best bewapende viermotorige bomvliegtuig, dat heden bestaat. De Engelschen, die heftige critiek hebben uitgeoefend op de armelijke bewapening van de z.g. Vliegende Forten, hebben de Stirling een paar proppenschieters meegeven, die hem geen gemakkelijke prooi voor jachtvliegtuigen maken. De Stirling is niet zoo groot als de Douglas B-19, die op het oogenblik in Amerika ontwikkeld wordt, maar zooals wij reeds zeiden, is het toestel grooter dan het Vliegende Fort. De spanwijdte bedraagt 38.71 meter. Welke motoren ingebouwd zijn, is nog niet met zekerheid bekend. Waarschijnlijk Bristol Hercules of Taurus motoren. De laatste berichten van den aanval op Berlijn, die spraken van een nieuwen grooten bomwerper, die meer dan den dubbelen bommenlast kon vervoeren van zijn voorgangers, wijzen er op, dat de Stirling reeds in bedrijf is. Verder nieuws uit Engeland is, dat de ruggegraat van de Bomber Com mand, de Vickers Wellington, Handley Page Hampden en Armstrong Whit- worth Whitley, van nieuwe motoren worden voorzien, waardoor hun motor vermogen zoo ongeveer verdubbelt. Dit schijnt bij al deze toestellen zonder ingrijpende constructieve wijzigingen mogelijk te zijn. De Wellingtons en de Whitleys krijgen Rolls Royce Vulture motoren, enkele worden misschien ook uitgerust met Napier Sabre motoren en de Hampden krijgt Rolls Royce Griffin motoren. Het is niet waarschijnlijk, dat de bommenlast of de werkingssfeer van deze toestellen er op vooruit is gegaan met de nieuwe motorinstallatie, maar de topsnelheid, en daarmede dus ook de mogelijkheid om vijandelijke jacht vliegtuigen te vermijden, is veel grooter geworden. De topsnelheid van de Wellington is van 426 km/u met de nieuwe motoren op 523 km/u gekomen. De Whitleys loopen 483 km/u in plaats van 394 km/u, die de laatste Whitley versie met Merlin motoren hep. De Hampden loopt nu 500 km/u met de Griffin motoren. Ieder zal zich afvragen waar Vickers blijft, de fabrikant van de Spitfires. Naar verluidt, ontwikkelt Vickers een nieuw eenzitter jachtvliegtuig, voorzien van den Rolls Royce Griffin motor. Op de vele geruchten, die omtrent dit toestel loopen, zullen wij niet ingaan voor wij bevestiging hebben ontvangen, want gegevens uit betrouwbare bron zijn hierover nog niet binnengekomen. Ook over den Beau jager, waarover zooveel mysterieuze berichten de ronde doen, is geen enkele inlichting te krijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 107