644 geboden en wij daarvoor zeer erkentelijk dienen te zijn, ook wanneer wij voor die hulp contant moeten betalen, hoede men zich voor te groot optimisme, omdat er in de V.S. zelf zoo ontzaglijk veel factoren in het geding zijn, waarvan het vooralsnog niet mogelijk is de resultante te bepalen. Evenzeer beware men zich, zooals wij in het begin van dit overzicht schreven, voor een te groot pessimisme met betrekking tot de tegenslagen, die wij op het strijdtooneel in dezen oorlog te incasseeren krijgen en nu pas weer zijn geaccentueerd door het opgeven van den strijd om Kreta. Deze tegenslagen zijn ernstig en de beteekenis ervan mogen wij zeker niet onderschatten. Zij maken de inspanning, welke noodig zal zijn om de uiteindelijke overwinning te bereiken, steeds grooter en het volbrengen van deze taak moeilijker. Maar wij mogen onze oogen niet sluiten voor het feit, dat de taak voor onzen aanvaller bij iedere nieuwe onderneming, welke hij aanvangt, ook steeds grooter en moeilijker wordt. Hij heeft Kreta kunnen veroveren, maar ten koste van offers tot een omvang, dien hij tevoren zeker niet heeft voorzien. Hij heeft een overmacht moeten inzetten, welke geweldig was en menschen en materieel opgeofferd tot een volstrekt onverantwoordelijke hoogte. Ook thans heeft hij dit weer kunnen doen, maar iedere verdere phase van dezen oorlog zal van hem een grooter dosis van deze misdadige krachtsinspanning vergen, waarbij de moeilijkheden toenemen, naarmate hij verder van huis komt. Zijn opzet in dezen oorlog is geweest, den tijd te veroveren. Doch evenmin als hij het moreel van Londen's bevolking heeft kunnen breken, heeft hij den tijd kunnen dwingen. Die tijd stelt zich thans als bondgenoot aan onzen kant. En het is een zeer machtige bondgenoot. Wij mogen er rekening mede houden, dat nieuwe slagen kunnen volgen. Dat opnieuw gebied en strategische posities zullen moeten worden prijs gegeven op punten, die op het oogenblik nog niet te bepalen zijn, misschien in het oostelijk, misschien in het westelijk deel van de Middellandsche Zee, Wellicht ook moeten wij rekening houden met een veel uitgebreider offensief, dat over een veel grooter gebied zal inzetten en waarbij eventueel alle wereld- deelen zullen worden betrokken. Wij weten het niet en wij kunnen ons daar alleen maar op voorbereiden met de grimmige vastberadenheid, het te weerstaan. Dit zal worden gedaan, op steeds vastberadener wijze tot het uiteindelijk succes is bereikt. Na het vorig overzicht kan deze beschouwing niet worden afgesloten zonder even stil te staan bij de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. De Britsche strategie is daar, v.w.b. de gebeurtenissen in Irak een slag vóór geweest zij heeft de situatie daar voor het oogenblik in handen kunnen houden, hetgeen met betrekking tot toekomstige ontwikkelingen van door slaggevend belang is omdat die ontwikkelingen niet zullen uitblijven. Er zijn in den loop van de maand Mei voldoende aanwijzingen ontvangen in den vorm van directe telegrammen of indirecte aanduidingen, dat er t.o.v. deze gebieden iets wordt voorbereid op grooter schaal dan de opstand van Rashid Ali, waarin ook Rusland zijn aandeel zal hebben. Maar hier is de eerste slag door Engeland gewonnen en het heeft door tijdig genomen, zeer doortastende maatregelen kunnen beletten, dat de vijand slaagde in zijn eersten opzet, zich door het verraad van Rashid Ali van een voorloopig steunpunt in Irak te verzekeren. Thans zal hij dit, anders dan hij het zich had voorgesteld, ten koste van zeer groote opofferingen moeten trachten te veroveren. Dit is iets, dat voor het verder verloop van dezen oorlog, die één van zijn allerbelangrijkste phasen in het Midden-Oosten zal vinden, van zeer groote beteekenis zal blijken te zijn. Waarnemer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 114