G. Opleiding. In 1940 werden geen officieren in opleiding genomen. Van de in 1940 voor het examen van burgerlijk ambtenaar- topograaf in opleiding genomen adjudant-onderofficieren-topograaf slaagden er 5 één candidaat werd afgewezen. De cursus voor militair-topograaf werd beëindigd van de 7 candidaten slaagden er 6 voor het examen van sergeant-topograaf. De opleiding voor mantri bergtopograaf en -teekenaar werd voortgezet, terwijl een nieuwe ploeg van 11 schrijvers van den dienst der Landelijke Inkomsten een eenvoudige meetopleiding volgde. T.b.v. de luchtkaarteering werd bij de Fotogrammetrische brigade de opleiding voor militair- en mantri-topograaf voortgezet met respectievelijk 6 en 8 leerlingen zij omvatte v.w.b. eerst genoemde categorie de uitvoering van hoekmetingen der 3e en 4e orde, topografische kaarteering op de schaal 1 25.000 en foto grammetrische detailkaarteering op dezelfde schaal met eenvou dige instrumenten. Den leerlingen in opleiding voor mantri-topo graaf werd onderricht gegeven in de uitvoering van hoekmetingen der 4e orde, zoomede in de topografische kaarteering op de schaal 1 25.000. H. Materieel. Ter aanvulling van het instrumentarium werd aangekocht een aantal Boussoles-theodoliet van Wild TO, een instrument dat in open terreinen de theodolietboussole van Hildebrand en de berg- boussole (boussole tranche-montagne) kan vervangen en daar dus zoowel voor het meten van het hoofdverband als voor de detailmetingen kan worden gebezigd. Als gevolg van den oorlogstoestand moest de voorgenomen com pleteering van het instrumentarium van de Fotogrammetrische brigade worden opgeschort. II. VERRICHTINGEN VAN BIJZONDEREN AARD. A. Landrentemetingen (schaal 1 5.000). Java en Madoera. De werkzaamheden bepaalden zich tot de periodieke (10-jaarlijksche) herziening der landrentekaarten in de regentschappen Bandoeng, Pemalang, Koeningan, Madjaleng- ka, Serang, Kendal, Poerworedjo, Keboemen, Brebes, Ngawi, Lamongan, Malang, Djember en Pamekasan, waarbij een totale oppervlakte van 666.017 ha werd herzien. Celebes. Herzien werd een oppervlakte van totaal 43.825 ha in de onderafdeelingen Djeneponto en Takalar (Zuid-Celebes). Bali en Lombok. De herziening van de onderafdeeling Boeleleng werd voortgezet, waarna aan de onderafdeeling Tabanan werd 543

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 13