Berisp uwe minderen zoonoodigmaar beleedig niet. Zeg nimmer tot uwen mindere gij wordt nooit een goed soldaat. Gij kunt net zoo goed aan een plant het zonlicht ontnemen. Beiden houden op met groeien. Weet ook te prijzen. Prijzen gaat den meerdere altijd van harte. Wees blijmoedigdwing u tot blijmoedigheid. Blijmoedigheid opent de harten van uwe minderen. Laat uwe minderen tot u komen. Wees welwillend. Met een welwillend woord bereikt men meer dan met een boos woord. Speel niet den populairen meerdere. Wie populair wil zijn streeft er naar, zijn minderen te doen lachen. Men wil om den populairen meerdere lachen. Alleen clowns moeten populair zijn om in trek te blijven. Clowns zijn daarom nooit ontzag-wekkendaltijd lach wekkend. Alleen clowns kunnen vuurleider zijn van „lach"-salvo's. „Gezien zijn"daarin ligt het geheim. Wie iemand opleidt, moet zich ook verantwoordelijk voelen voor de resultaten van zijn opleiding. Aan den mindere kent men den meerdere. Toon temperament. Stijfheid en afgemetenheid zijn de doorzichtige camouflagemid delen voor schuchterheid en zwakheid. Toon geen overdreven sympathie of antipathie voor een min dere in bijzijn van zijne kameradenen nooit apathie. Voor den meerdere moet elke mindere gelijk zijn. Wees niet kleinzieligwees grootmoedig. Wie het kleinzielige in zich voedt is een klein mensch. Wie het groote in zich voedt is een groot mensch. Wees niet haatdragendwees tactvol. Handel logisch, maar behandel psychologisch. 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 17