De mindere behoort vooral loyaal te zijn. Leert elkander begrijpen. De mindere zal den meerdere leeren hoogachten en in hem niet alleen zien een meerdere in rang, die hem eventueel kan berispen en straffen, maar vooral een meerdere in ervaring, in kennis, ge oefendheid en plichtsvervulling. De mindere behoeft niet welsprekend oefenen in waarheid spreken. Mooie woorden zijn in den regel niet zijn in den regel niet mooi. Zwakken zoeken hun heil altijd in de heidin het debat. Er is een magische band tusschen den meerdere en den min derede militaire groet'. Wanneer een mindere groet, wil hij zeggenik vertrouw geheel op U. Wanneer een meerdere teruggroet zegt hij gij kunt geheel op mij vertrouwen. Breek de keten niet. Critiek is in handen van den meerdere het middel om den min dere te vormen tot soldaattot goed soldaat. Critiek moet steeds welwillend zijn. Critiek is in handen van den mindere bijna altijd sloopers- werkafbraaktactiek. Critiek is het spiegelbeeld van den mindere, dat de meerdere hem dient voor te houden. Zelfcritiek is het beeld in den spiegel, dat de mindere zich zelf dient voor te houden. Beide beelden moeten tot bezinning, tot inzicht en tot herziening leiden. Oefen daarom niet steeds critiek uit op de maatregelen en de bevelen van uwen meerdere zij sloopt het moreel, den lust en de opgewektheid zij vergiftigt den geest. Maak het voeren van een onkrijgstuchtelijken toon niet tot een gewoonte. Ook een meerdere kan zich vergissen. Maar waarover de meer dere in zijn wijsheid nog gist, wordt dikwijls reeds in des minde- rens waan beslist. Bedenk, dat de beste stuurlui nog steeds aan wal staan. 549 te zijn, doch moet zich waar en ware woorden kunst der welsprekend-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 19