VAN DE KAMERAADSCHAP EN VAN DEN TROEP. Kameraadschap is de behoefte tot aansluiting, en aansluiting is voor den troep een wezenlijke factor. Vandaar dat kameraadschap voor den troep onontbeerlijk is. Alleen kameraadschap kan den hechten band vormen, welke waarborgen geeft voor onvoorwaardelijken steun onder alle ge ve chts omstandigheden Een troep waar de kameraadschap ontbreekt, is een troep welke ongeschikt is voor den strijd. Kameraadschap is wederzijds vertrouwen. Zonder trouw kan geen kameraadschap bestaan. Vertrouwen laat zich echter niet afdwingen, vertrouwen moet groeien. Bevorder dien groei door niet steeds aan uzelf te denken denk minstens evenveel aan anderen. Militaire kameraadschap wil zeggen, gevoel voor medeverant woordelijkheid van allen voor één en van één voor allen. In dezen zin omvat militaire kameraadschap zoowel de meer deren als de minderen. Militaire kameraadschap beteekent wederzijds opvoeden, we derzijds voorbeeld geven, elkaar willen begrijpen, elkaar steunen, elkaar verdragen en helpen, elkaar respecteerenvoor elkaar instaan. Militaire kameraadschap is verstandelijke hordegeest en horde- geest is het automatische bindmiddel van den troep in den strijd. Militaire kameraadschap richt zich derhalve op het geheel, niet op het individu. Zij beoogt alles wat de eer van den troep schade kan doen, daarvan verwijderd te houden, te weren en te neutrali seeren. Zij beoogt samenarbeid tot handhaving van de militaire wetten en voorschriftenniet tot gezamenlijke ontduiking er van. Vriendschap richt zich uitsluitend op het individu. Militaire kameraadschap sluit echter vriendschap niet uit. Militaire kameraadschap schept korpsgeest en wapengeest, bei de worden gevormd en gevoed door gezamenlijke beleving. Verspil uw tijd niet met het zoeken naar kameraden, maar vorm ze 550

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 20