de militaire tucht aantast, welke het vertrouwen in den meerdere doet verloren gaan. Aanmatiging is bijna altijd de pruik der intellectueele kaalheid. In tucht moet men gelooven. Indien gij de tucht erkent, zal de tucht u erkennen. Beoefen lichamelijke zelftucht door uw uiterlijk voorkomen te verzorgen, door uw uniform te dragen zooals het geboden is en niet juist zooals het verboden is. Beoefen innerlijke zelftucht door een voorbeeld in houding en in vormen te zijn. Tracht vooral beschaafd te zijn. Krijgstucht is onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de krijgs wetten. Krijgstucht is het gewennen aan de bijzondere tucht, noodzake lijk voor het voeren van het gevecht. Krijgstucht is daarom gevechtskracht en een troep zonder krijgstucht is een troep zonder gevechtskracht. Het gevecht is een uitzonderlijke handeling onder uitzonderlijke omstandigheden. Vandaar dat de krijgstucht een uitzonderlijke tucht is. Krijgstucht kan ten slotte alleen op den bodem van ontzag, vertrouwen en genegenheid groeien. Gehoorzaamheid wil zeggen, zijn eigen wil ondergeschikt maken aan dien van een ander. Gehoorzamen is derhalve een wilskrachtige daadgeen lijdelijkheid. Gehoorzamen is wilsbeheersching, wils-omvorming en wilsaan- passing. Militaire gehoorzaamheid is, zijn wil ondergeschikt maken aan de nooden van den militairen dienst. Deze gehoorzaamheid zonder tegenspraak, zonder morren, zon der uitvluchten, deze blijmoedige gehoorzaamheid, vormt de kern van de soldatenopleiding. Zij maakt van den soldaat een onder alle omstandigheden bruikbaar en denkend instrument. Militaire gehoorzaamheid is, uit vertrouwen en inzicht gehoor zamen. Militaire gehoorzaamheid sluit geenszins eigen oordeel uit. Oordeel echter op de juiste plaats en op het juiste oogenblik. 552

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 22