Het is volkomen overbodig steeds zijn oordeel te uiten, maar er is moed toe noodig zijn oordeel te uiten, wanneer het noodig blijkt te zijn. Militaire gehoorzaamheid is geen bewustelooze en automatische, maar wilsbewuste, zinvolle en verstandelijke gehoorzaamheid. Men moet daarom niet blindelings gehoorzamenmen moet onvoorwaardelijk gehoorzamen. De onvoorwaardelijke gehoorzaamheidsplicht eischt scherpe verstandelijkheid en geen blindheid. In dien gehoorzaamheidsplicht ligt verantwoordelijkheid voor de uitvoering van dien plicht. Blinde gehoorzaamheid leidt in den strijd tot bloedige offers, onvoorwaardelijke en verstandelijke gehoorzaamheid kan die dikwijls verhinderen. Niet passief maar actief gehoorzamendaarin ligt het. Het wezen van de krijgstucht is waarheidsliefde, betrouwbaar heid, eergevoel en trouw tot in de kleinste dingen. Krijgstucht eischt onbeperkte gehoorzaamheid onder alle om standigheden en toch zelfstandig denken en handelen, eischt te genwoordigheid van geest, besluitvaardigheid en initiatief. Lees daarom uwe orders critisch, zulks is noodig voor een doel treffende uitvoering. Gebruik daarbij steeds uw gezond verstand, maar voer ze daarna uit zonder critiek. Onderwerping aan de krijgstucht moet geleerd worden. •Onderwerp u aan de krijgstucht en gij wordt drager van die tucht. De opleiding tot de krijgstucht eischt in den beginne dikwijls een halven krijg voor die tucht. De krijgstucht eisoht eerbied voor plichten en rechten, eischt volkomen ondergeschiktheid aan den militairen dienst. Daarom is zij het wezen van den militairen dienst. In deze ondergeschiktheid blijven de minderen de volgelingen en de meerderen de voorgangersde leiders. Voor een goede krijgstucht is wederzijdsche waardeering en erkenning noodig. Wacht niet tot ge wordt gewaardeerd en erkendwaar deer en erken. 553

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 23